Як російський винищувач міг "випадково" впустити бомбу на Бєлгород. Пояснює авіаційний експерт

Як російський винищувач міг "випадково" впустити бомбу на Бєлгород. Пояснює авіаційний експерт
Як російський винищувач міг "випадково" впустити бомбу на Бєлгород. Пояснює авіаційний експерт
20 квітня близько 10 години вечора на одній із центральних вулиць російського міста Білгорода стався вибух бомби, на місці якого утворилася вирва радіусом 20 метрів.

У Міноборони Росії заявили: бомбу скинув російський винищувач Су-34 випадково. Жодних подробиць військове відомство уточнювати не стало.

На Бєлгород могла впасти плануюча фугасна бомба, яка збилася з курсу, про це російському виданню "Агентство" розповів військовий аналітик Кирило Михайлов. Такі боєприпаси зараз активно застосовує Росія.

Приблизно про те пишуть і російські провоєнні телеграм-канали. Зокрема, "Військовий інформатор" стверджує , що на Білгород могла впасти фугасна авіабомба ФАБ-500-М62. Автори каналу нагадують про інцидент з таким боєприпасом 12 березня, коли на одній із вулиць окупованого Росією Донецька було знайдено таку саму авіабомбу.

Бомбометання Шойгу по Білгороду queiqtzihkikzzrz

Як російський винищувач міг випадково скинути бомбу на Білгород і чому він летів над містом, – розповів авіаційний експерт Валерій Романенко.

– Ви можете пояснити, чи це могла бути плануюча фугасна бомба, яка впала на Білгород? Що це за бомба?

– Це такий універсальний модуль планування та корекції. Зважаючи на те, що вирва 20 метрів, тут не “п’ятисотка”. Найімовірніше, бомба УПАБ-1500. Це обидва варіанти. Перший варіант - це як звичайна бомба перетворюється на високоточну. Другий – це спеціальні розробки: бомба, яка вперше продемонстрована на виставці у 2019 році. І зараз її активно почали застосовувати проти Збройних Сил України на сході.

– Що таке 500 та 1500? Це вага цього боєприпасу?

– Так, це калібр бомби, який в авіації вимірюється у кілограмах. Якщо кажуть, що це бомба М62, то це бомба зразка 1962 вагою приблизно 480 кілограм, в якій знаходиться близько 300 кілограм вибухівки. Якщо бомба 1500, то це вже вага близька до півтори тонни – і в цій бомбі знаходиться 1010 кілограмів вибухівки.

Кажуть, що лійка глибиною три метри та діаметром 20 метрів – це схоже на 1500 кілограм.

- Як можна пояснити те, що кажуть у російському Міноборони: "нештатний сход авіаційного боєприпасу"? Як це пояснюється?

- Штатно росіяни спочатку бомбили Воронеж, правда? А зараз перейшли на Білгород. Ви ж пам’ятаєте цей жарт?

Була нагода, коли позаштатно під час навчального повітряного бою один російський винищувач розстріляв другий. Замість того, щоб увімкнути фотокулемет, він увімкнув гармату. Нештатно – це коли замість того, щоб просто здійснити перевірку, льотчик реально здійснив скидання бомби. Тобто він виконав усі ці операції, які потрібно виконати перед скиданням бомби – увімкнув тумблер-скидання та натиснув кнопку скидання бомб замість того, щоб просто провести перевірку цього боєприпасу.

- Тобто, випадково натиснув кнопку і бомба впала на місто?

– Невипадково він пролетів над Бєлгородом. Взагалі нормальні військово-повітряні сили намагаються уникати польотів, особливо з боєприпасами, над населеними пунктами, я вже не говорю про міста. Те, що вони влетіли майже до центру Білгорода, – це взагалі не вкладається. Ніхто нормальний не літає із бомбами над містом. Навіть у Єйську був випадок, коли впав винищувач на місто, він був без жодних бомб – там була тільки гармата заряджена, але це так, штатно. А тут – явна зневага до життя власних громадян. Білгород – не таке велике місто. Цілком можна було його обійти. Ні, літак полетів над густонаселеними районами міста.

– Чи можна тут за наявною інформацією визначити: це були якісь навчання, тестові польоти, реальний якийсь бойовий виліт, щоб ця бомба приземлилася не на Бєлгороді, а вже в якомусь українському місті?

– Я встиг переглянути телеграм-канали. На одному з них було повідомлення, що вилетіли літаки Су-34, на підвісах, які мали ФАБ-1500. Якщо людина знається на цьому питанні і має якусь інформацію, тоді варіантів не залишається: це були ФАБ-1500, які летіли скидати на позиції українських військ.

- Тобто, ймовірно, це був бойовий виліт?

– Так, це був бойовий виліт. Немає сумнівів, що це ніякий навчальний. На навчальний підвішують учбові бомби, які замість вибухівки заповнені бетоном.

– Фугасна авіабомба, про яку ви говорили – ФАБ-500-М62 – це не керована авіабомба, а бомба, яка впала туди, куди впала?

- Це керована авіабомба, яка перероблена зі звичайної авіабомби. Під неї підвішуються крила, що розкриваються у польоті після скидання. Вона має модуль керування. Крила дозволяють цій бомбі планувати і падати не балістичною траєкторією, а здійснювати політ як планер - тобто безмоторний літак. І система наведення, якщо вона реальна, тому що було три варіанти цих універсальних модулів планування та корекції, які перетворюють звичайні бомби на високоточні.

Перший варіант – просто підвішуються крила. Бомба летить просто у напрямку супротивника. Так можна бомбити лише міста. Там ні про яку точність не йдеться. Вони скидаються з відривом до восьми кілометрів – максимум 10 кілометрів.

Другий варіант – із примітивною системою навігації, яка вже може чітко витримати напрямок, але досить груба, та точність падіння до 50 метрів.

І останній варіант – це із системою наведення по GPS. Там уже точність 10 метрів.

Яку з цих бомб було скинуто – невідомо. У принципі на ФАБ-500-М62 це не схоже, бо надто велика лійка та вибух закинув автомобіль на дах магазину. Тобто потужність вибуху є досить високою. Це, швидше за все, та сама ФАБ, але вже 1500.

- Російські провоєнні телеграм-канали пишуть, що ця авіабомба з циклу "нова сира технологія". Чи можна про це говорити?

– Однозначно. Ви б бачили ці крила – ви жахнулися б. Це рівень машинно-тракторної станції радянських часів чи сільської кузні. На ці крила просто страшно дивитись. Крім того, бомба з універсальним модулем планування та корекції після скидання робить напівбочку у повітрі, тому що крила розміщені під бомбою. І коли бомба здійснює переворот після скидання, вона взагалі може втратити напрямок польоту. Тобто точно, якщо вона не керується GPS, відхилиться на кілька градусів.

- Ви кажете, що пілот натиснув кнопку, швидше за все, випадково. Чи могла це бути технічна несправність?

- У Росії можливо все що завгодно.

Автор: Володимир Михайлов

cripo.com

"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили

Читайте більше новин по темі:


Распечатать