Зламані санкції. Як Казахстан допомагає путінським вбивцям отримувати чіпи та безпілотники

Зламані санкції. Як Казахстан допомагає путінським вбивцям отримувати чіпи та безпілотники
Зламані санкції. Як Казахстан допомагає путінським вбивцям отримувати чіпи та безпілотники
Незважаючи на санкції, російська оборонна промисловість та армія справно отримують потрібні їм мікроелектроніку та безпілотники через «дружні» країни. Видання « Важливі історії » разом із Центром з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) та німецьким журналом Der Spiegel розповідають, як це влаштовано.

Росія навчилася оминати західні санкції. Схема виглядає просто. Найбільші технологічні компанії відмовилися від прямих поставок агресору, але не можуть проконтролювати всіх своїх дистриб’юторів. Тому ті, як правило, цілком законно, можуть продати товар до Китаю, Казахстану, Киргизстану, Вірменії або до іншої «дружньої» Росії країни. А вже звідти він буде поставлений до Росії і вирушить у тому числі на оборонні підприємства та війська.

Версія статті Der Spiegel - тут , версія OCCRP - тут .

Піднебесна механіка

У лютому 2023 року на рахунок московської компанії «Небесна механіка» надійшли майже 800 тис. карбованців — плата за квадрокоптер від благодійного фонду «Народний фронт». Все для перемоги». Цей фонд допомагає з оснащенням підрозділам російської армії, що воюють в Україні, — збирає їм гроші на безпілотники, шоломи, бронежилети, засоби зв’язку, автомобілі. Засновник фонду – Загальноросійський народний фронт, засновником та лідером якого є Володимир Путін.

Збір коштів на закупівлю дронів «для розвідувальних підрозділів Донецької та Луганської республік» триває під гаслом «Літайте, браття!». Від «Народного фронту» його керує головний російський пропагандист Володимир Соловйов. На зібрані кошти було закуплено 300 квадрокоптерів для військових, стверджує він.

Фонд не відповів на запитання "Важливих історій".

"Небесна механіка" торгує в Росії дронами китайської компанії DJI, світового лідера у виробництві безпілотників. Вони настільки популярні у російських військових, що назва однієї із серій майже стала номінальною: мавіками часто називають безпілотники взагалі, як копіювальні апарати — ксероксами. У Z-каналах регулярно збирають на них гроші.

Китайська DJI стверджує, що припинила постачання своїх безпілотників до Росії. Але вони все одно знаходять шлях до російських військових ddqiqtqiqxhidekzrz
 
Китайська DJI стверджує, що припинила постачання своїх безпілотників до Росії. Але вони все одно знаходять шлях до російських військових
ФОТО: VK.COM

Ще наприкінці квітня 2022 року DJI оголосила , що припиняє постачання дронів до Росії та України — щоб запобігти їх використанню в бойових діях. "У нас є докладні протоколи, які дозволяють гарантувати дотримання санкцій США та інших юрисдикцій", - заявляє компанія.

Проте китайські дрони беруть участь у війні. Наприклад, нещодавно США ввели санкції проти дистриб’ютора Aeromotus з ОАЕ, який відправляв дрони DJI до Росії. А "Небесна механіка" прямо зараз на своєму сайті пропонує купити DJI Mavic 2 Enterprise Advanced за 800 тис. рублів.

Як ці дрони потрапляють до Росії?

Казахстан, друг Росії

На початку 2023 року держсекретар США Ентоні Блінкен відвідав Астану. Він говорив , що США «дуже уважно стежать» за дотриманням санкцій, введених проти Москви. Тодішній глава МЗС Казахстану Мухтар Тлеуберді, який був присутній на зустрічі, заявив , що його країна «намагається уникнути будь-яких можливостей ухилення від санкцій Росією», хоча це «дуже складно» — Казахстан є членом Євразійського економічного союзу, і між країнами немає митних кордонів.

Статистика показує, що Казахстан допомагає Росії ухилятися від санкцій.

З початку російського вторгнення імпорт мікроелектроніки до Казахстану зріс більш ніж удвічі. За даними Бюро національної статистики Казахстану, 2021 року в країну ввезли інтегральних мікросхем на 35 млн доларів (приблизно стільки ж було й у попередні роки), а 2022-го — вже більш ніж на 75 млн доларів. При цьому експорт мікросхем з Казахстану до Росії 2021 року був мізерний, на 245 тис. доларів, а 2022-го — вже на 18 млн доларів.

Така сама ситуація і з дронами. У 2021 році Бюро національної статистики Казахстану взагалі не згадувало дрони у своєму звіті про імпорт-експорт. 2022 року Казахстан імпортував дронів на 5 млн доларів і експортував до Росії — на 1,23 млн. доларів.

Безпілотники з Казахстану

«Важливим історіям» вдалося ознайомитись із докладними даними митної статистики Росії. З неї випливає, що понад 500 дронів у 2022 році до Росії відправила казахстанська компанія «Аспан Арба». Вона була зареєстрована в Казахстані вже після початку війни у квітні 2022 року. Галузевий портал Metalmininginfoповідомляв , що «Аспан арба» буде офіційним дилером дронів DJI в Казахстані і постачатиме коптери для гірничодобувної промисловості, «будівництва, електроенергетики, пошуково-рятувальних операцій та сільського господарства».

Як свідчать дані Міністерства цифрового розвитку Казахстану, "Аспан Арба" отримала ліцензію на імпорт 18 тис. безпілотників DJI на 45 млн доларів. Експортер – компанія DJI Europe BV, нідерландська донька китайської компанії. 500 безпілотників "Аспан Арба" відправила до Росії "Небесної механіки".

«Аспан арба» можна перекласти з казахського як «небесний візок». Але у казахстанської та російської компаній схожі не лише назви. «Небесна механіка» володіє Ілля Гольберг — так само звуть засновника «Аспан арба». Цьогорічний директор «Аспан арба» Михайло Сапожніков раніше був співвласником «Небесної механіки» разом із Гольбергом. Вказані на сайті «Аспан арба» телефони в витік даних кур’єрської компанії СДЕК фігурують як телефони співробітника «Небесної механіки».

Хто ще купував дрони у «Небесної механіки»?

На питання, чи призначався дрон, куплений у «Небесної механіки» для війни в Україні, покупець відповів питанням «чий Крим?», після чого перестав відповідати

У квітні 2022 року дрони DJI Mavic 2 загальною вартістю 11 млн. рублів у «Небесної механіки» купила московська обласна федерація ветеранів збройних конфліктів «Рись». Її засновник та єдиний член правління, вказаний на сайті, — підполковник спецназу Андрій Межєвих. В Україні його внесено до бази «Миротворець» — за «порушення державного кордону з метою проникнення на окуповану російсько-терористичними бандформуваннями територію України на Донбасі». Зараз він муніципальний депутат підмосковної Істри, член «Єдиної Росії», підтримує війну. Зв’язатися з Андрієм Межовим «Важливим історіям» не вдалося.

У лютому 2023 року квадрокоптер DJI Matrice 300 RTK за 2,7 млн рублів купила Камчатська крайова рада ветеранів війни та праці. На запитання, чи призначався він для учасників війни в Україні, голова ради Юрій Жмурко відповів журналісту «Важливих історій» питанням «чий Крим?», після чого перестав відповідати.

Фонд «Майбутнє Камчатки» створено для «підтримки соціальних, благодійних, культурних та освітніх ініціатив». Але він теж закуповує дрони — для морських піхотинців із Камчатки. У "Небесної механіки" фонд купив квадрокоптерів на 1,5 млн рублів. Фонд також не став відповідати на запитання "Важливих історій".

Найбільшим покупцем «Небесної механіки» у 2022 – на початку 2023 року була компанія «Діджейай арс Москва», яка отримала товарів майже на 500 млн рублів. "Діджейай арс" під брендом Digbox продає безпілотники та іншу техніку на Ozon - другому за виручкою інтернет-магазині Росії, де, зрозуміло, закуповуються і військові.

Власник «Небесної механіки» та «Аспан Арба» Ілля Гольберг відмовився відповідати на запитання «Важливих історій».

Мікросхеми із Казахстану

Компанія «Стек» зареєстрована у квартирі в центрі Москви. На її сайті говориться , що це «молода компанія, що успішно розвивається», яка торгує електронними компонентами для радіоелектронної промисловості. У 2022-2023 роках "Стек" ввезла з Казахстану комплектуючих (інтегральних схем, діодів, транзисторів та інших) на 4,2 млн доларів. Митні дані не містять інформації про те, продукція яких виробників це була, проте є дані про країни походження товару — Гонконг, Німеччина, Нідерланди, Сінгапур.

Серед клієнтів «Стек» на сайті згадуються особливе конструкторське бюро МЕІ – розробник радіотехнічних систем у складі «Роскосмосу», та «Московський прожекторний завод» – виробник систем електропостачання для російських ракетних комплексів.

«Важливим історіям» вдалося ознайомитись зі списком клієнтів «Стека» у 2022 році. В основному "Стек" відправляла комплектуючі однієї компанії - "Сет-1".

Схема, за якою дрони потрапляють до Росії
Схема, за якою дрони потрапляють до Росії
JAMES O’BRIEN/OCCRP
За аналогічною схемою в Росію ввозять мікрочіпи
За аналогічною схемою в Росію ввозять мікрочіпи. JAMES O’BRIEN/OCCRP

На сайті «Сет-1» зараз стоїть заглушка «Ведуться технічні роботи». Але раніше там йшлося про те, що компанія займається «розробкою та виробництвом спеціальної техніки для силових структур», у тому числі робототехнічних комплексів для Міноборони — «Сфера» та «Скарабей». Продукцію «Сет-1» російські військові випробували у Сирії; нині вони її використовують для розмінування в Україні. 2022 року «Сет-1» постачала електронну техніку Службі зовнішньої розвідки, ФСБ, а також на територію так званої Донецької народної республіки вдалося з’ясувати «Важливим історіям».

Генеральний директор та власник компанії «Стек» Ілля Сильницький не відповів на запитання «Важливих історій». Глава компанії «Сет-1» Сергій Єфременков їх також проігнорував.

Як "Стек" отримував потрібні комплектуючі?

У Штутгарті – одному з найважливіших промислових центрів Німеччини – розташований офіс компанії Elix-St. Їй володіють росіяни - Євген та Олена Чернет. У Росії їм належить схожа назвою компанія «Елікс-М», яка займається розробкою матеріалів – поглиначів електромагнітних хвиль. Вони використовуються, зокрема, для радіолокаційного маскування (військової техніки, наприклад). Клієнти "Елікс-М" - корпорація "Тактичне ракетне озброєння", ОКБ ім. Сухого та інші російські оборонні підприємства.

Штутгарт. Тут знаходиться офіс німецької компанії Elix-St, яка через споріднену казахстанську фірму відправляє комплектуючі до Росії.
 
Штутгарт. Тут знаходиться офіс німецької компанії Elix-St, яка через споріднену казахстанську фірму відправляє комплектуючі до Росії. ФОТО: DER SPIEGEL

А в казахстанській Астані в березні минулого року було зареєстровано компанію Da Group 22. Її власник і керівник — Олександр Чернет (судячи з усього, син Євгена Чернета).

Коли один із авторів цієї статті відвідав у німецькому Штутгарті офіс Elix-St та будинок Чернетів неподалік, він не застав нікого на місці. Один із сусідів сказав, що Чернетов немає вдома, а «хлопчики чи то в Москві, чи то в Казахстані».

У 2022-му та на початку 2023 року Elix-St відправила Da Group до Казахстану комплектуючих більш ніж на 800 тис. доларів, включаючи продукцію таких виробників, як Analog Devices, Infineon, Texas Instruments, STMicroelectronics, які стверджують, що більше не співпрацюють з Росією. . Da Group, у свою чергу, відправляє комплектуючі до Росії, переважно компанії «Стек». Так, у січні 2023 року Da Group отримала з Німеччини 2598 інтегральних мікросхем марки Onsemi від Elix-St. У тому ж місяці 2598 мікросхем з Німеччини було відправлено Da Group до Росії компанії «Стек». При цьому у 2018–2021 роках, тобто до повномасштабного вторгнення, Elix-St взагалі не ввозила товари до Казахстану (а до Росії, навпаки, ввозила).

Elix-St у відповідь на запитання журналістів заявила, що "не знає історії заснування компанії Da Group". Як доказ того, що родина Чернет не є власником Da Group, компанія відправила застарілу виписку з державного реєстру, де як власник зазначений Дастан Ахматбеков. Але на момент публікації цієї статті в реєстрі директором і акціонером був все ж таки вказаний Олександр Чернет.

У Elix-St підтвердили, що компанія надсилала електронні компоненти Da Group, але вони були призначені для відеореєстраторів. У деяких випадках, за словами представника компанії, було отримано сертифікати кінцевого користувача, що підтверджують таке використання компонентів.

Ще одна компанія, що імпортує американську мікроелектроніку до Росії, — російська Прайм-ек. Зокрема, через Казахстан у 2022–2023 роках вона ввезла комплектуючих на 3,1 млн. доларів.

Сама «Прайм-ек» нічим особливо не відома, але має партнер зі схожою назвою — «Прайм», якій «Прайм-ек» поставила в 2022 році електронних компонентів більш ніж на 100 млн рублів. Їхні офіси знаходилися в одній будівлі, а контактний телефон, вказаний на сайті «Прайма», в витік даних кур’єрської служби СДЕК фігурує як телефон «Прайм-ек».

"Прайм" - вже більш зрозуміла компанія. За даними порталу державних закупівель, вона постачала комплектуючі підприємствам головного російського виробника зброї - держкорпорації "Ростех". Торік одним із найбільших клієнтів «Прайму» стало пензенське виробниче об’єднання «Електроприлад», яке входить до концерну «Автоматика» «Ростеха». Воно виробляє засоби зв’язку для Міноборони, наприклад, комплекс П-240І, який російські військові в Україні використовують для зв’язку в польових умовах.

«Прайм» та «Прайм-ек» не відповіли «Важливим історіям».

Зламані санкції

«Щоб санкції були результативними, усі мають діяти заодно, — міркує фахівець із експортного контролю Ерік Вудс. — Усі компанії мають перевіряти, з ким вони ведуть бізнес, особливо коли йдеться про відомі центри ухилення від санкцій. Саме тому існують вторинні санкції, і як бачимо, одні країни намагаються підпорядкувати своєму санкційному режиму інші. Чим краще вони впораються, тим краще дотримуватимуться санкцій».

Але й проконтролювати все неможливо, продовжує експерт: «Для казахстанської компанії, яка не веде справи зі США та заробляє мільйони доларів, продаючи товари росіянам утридорога, це просто бізнес. Безліч таких дрібних гравців не змінять результат війни на користь Путіна, але вони можуть створити у Путіна враження, що таке можливо. А поки це так, війна продовжуватиметься. Війна зупиниться, коли в Росії закінчаться набої».

"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили

Читайте більше новин по темі:


Распечатать