НАТО почав розвиватись активніше на тлі війни в Україні
З того часу, як президент Владімір Путін наказав російським військам здійснити повномасштабне вторгнення в Україну, реакція країн НАТО була зосереджена на тому, як краще закінчити війну на землі, що означало необхідність відправити на допомогу Збройним Силам України танки, ракетні системи, артилерію та забезпечити навчання українських солдатів. Непогано для організації, якій, як заявив у 2019 році президент Франції Еммануель Макрон, "загрожує смерть мозку". Але агресія Росії не обмежується полем бою на землі, пише CNN.
Неконвенційна війна
Ще до повномасштабного вторгнення чиновники НАТО відзначали зростання неконвенційних бойових дій, спрямованих на Україну та інші західні цілі. З початку війни Кремль використав дезінформацію, обмеження на енергоносії та кібератаки на інфраструктуру, щоб виправдати та просунути свою війну.
"Зброя, за найширшим визначенням, це те, що ви можете використовувати, щоб змусити когось зробити те, що вам потрібно. Ви можете приставити пістолет до його голови, ви можете шантажувати його, ви можете поширювати дезінформацію, щоб налаштувати інших проти або ви можете відключити енергію в його будинку", – сказав CNN Девід ван Віл, помічник генерального секретаря НАТО з нових викликів безпеці.
Наприклад, Росія активно просувала міф про те, що НАТО пообіцяв не розширюватися на схід після розпаду СРСР, і деякі громадяни вірили в це.
Минулого року російська кібератака вивела з ладу німецькі вітрові електростанції.
В Україні Росія використовує енергетику як зброю проти західних союзників.
Витрати НАТО на оборону
З початку війни головну увагу Заходу було зосереджено на витратах на оборону. Не секрет, що переважна більшість союзників НАТО протягом багатьох років не досягали цільового показника в 2%, що давно обурює чиновників брюссельської штаб-квартири НАТО.
Можливо, західні країни стали настільки самозадоволені в пострадянську епоху, відчуваючи, що вони виграли холодну війну.
"Країни, далекі від вторгнення, вважали, що їх врятує відстань, і вони могли продовжувати ігнорувати зростаючу актуальність інвестицій у жорстку безпеку", – говорить Кейр Джайлс, старший науковий співробітник лондонського аналітичного центру Chatham House.
"Витрати обсягом 2% ВВП на оборону мали стати базовим рівнем – мінімально допустимим рівнем оборонного бюджету. Але навіть заяви деяких країн про досягнення 2% не гарантують того, що ці гроші витрачаються правильно і повністю забезпечують безпеку", – додав Джайлс.
Ставлення до кібербезпеки
Ця інерція також стримує здатність Заходу протистояти кібер- та іншим неконвенційним загрозам з боку супротивників, включно з Росією та Китаєм. Для тих, хто працює в цих галузях, не стало сюрпризом, що Росія успішно втручалася у вибори інших країн та що Китай успішно поширював дезінформацію у західних країнах під час пандемії.
Пітер Кеддік-Адамс, колишній офіційний історик НАТО, пояснює, що країнам, які не перебувають у стані війни, дуже складно поводитися так, ніби вони перебувають у стані війни. Цей військовий менталітет є ключовим під час боротьби з погрозами, які не стоять на землі, але є настільки ж агресивними та існують у місцях, які найважче помітити.
"НАТО може розвиватися настільки швидко, наскільки члени готові вкладати кошти. Якщо ви – демократична країна мирного часу, то дуже важко перелаштуватися і контратакувати неконвенційні атаки супротивника. Якщо ви не перебуваєте у стані війни, то є межа того, що ви і ваша громадськість готові витратити на те, чого не видно на поверхні", – сказав він.
Інноваційний фонд НАТО
НАТО використає липневий саміт, щоб показати готовність до викликів майбутнього.
Планується презентація Інноваційного фонду НАТО – проєкту, який об’єднає 23 членів НАТО з приватним бізнесом у технологічному секторі. Країни-учасниці стануть обмеженими партнерами, що означає, що вони не прагнутимуть отримання контрольних пакетів акцій компаній і дозволять компаніям продовжувати роботу з іншими інвесторами.
"Раніше інновації приходили з оборонного сектору. Наприклад, GPS та Інтернет. Але зараз світ навколо цього повністю змінився. Інновації походять від стартапів та академічних екосистем, а не від великих компаній чи урядів", – сказав ван Віл.
Інноваційний фонд – це другий великий план НАТО щодо боротьби з нетрадиційними та новими загрозами, який буде запущено цього року. 19 червня свою першу програму випробувань запустив Оборонний інноваційний акселератор для Північної Атлантики (DIANA).
Чи допоможе це краще підготувати Захід до наступного десятиліття? Китай стає все ворожішим, і немає впевненості в тому, чим закінчиться війна Росії в Україні, і чи вийде вона за межі України. А якщо війна таки закінчиться, чи є ризик, що союзники повернуться до своєї минулої безтурботності?
Джайлз стверджує, що НАТО має справу з наслідками десятиліть, коли її члени "мали розкіш вдавати, що проблема оборони та безпеки зникла". Вторгнення Росії "мало довести, поза всякими сумнівами, що Європа перебуває під загрозою і має інвестувати у свій захист, як у плані звичайної, так і нетрадиційної безпеки", – сказав він.
І хоча зараз політики обіцяють відновити витрати та увагу, він побоюється, що переконати громадськість у тому, що це необхідно, навіть після України, – це "фантазія, яка, схоже, не під силу більшості західних політиків".
"Україна стала плацдармом для експериментів НАТО"
Каддік-Адамс каже, що Україна дає НАТО можливість довести, що альянс може діяти ефективно, не вплутуючись у війну, що дозволить його членам спокійніше ставитися до витрат у майбутньому.
"Україна стала плацдармом для експериментів НАТО в цій неконвенційній галузі. Не чіпаючи Росію, НАТО дозволив Україні спробувати деякі речі, які хотів би зробити сам, але політично не може. Це відповідає на багато питань про підтримку вогню війни або занепокоєння Німеччини, але у військовому аспекті – це можливості", – сказав він.
Легко забути, як недавно Макрон зробив свої коментарі про "смерть мозку" НАТО. Те, як альянс заскочила зненацька путінська ескалація, може надати цій думці деяку переконливість.
Але єдність альянсу була одним з найменш очікуваних та найбажаніших аспектів реакції Заходу на війну в Україні. А відносна стабільність політики всередині альянсу створила для НАТО можливість спробувати щось нове та отримати на це гроші.
Проте чиновники також усвідомлюють, що такий колегіальний підхід не може тривати вічно. І деяких найбільше непокоїть не невідомість того, як довго триватиме війна і як довго західні країни зберігатимуть до неї інтерес. Багато хто думає про перспективу проведення виборів по всьому альянсу, на яких питання України може стати одним з головних – включно з гонкою за Білий дім у 2024 році.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать