США та Вірменія проведуть спільні військові навчання: у Кремлі відреагували
Минулого тижня стало відомо, що Сполучені Штати та Вірменія планують провести спільні військові навчання, після чого розпочалась реакція офіційної Москви. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що спільні навчання цих двох країн "мають дивний вигляд з урахуванням того, що Єреван відмовляється від навчань у межах ОДКБ". Про це 10 вересня повідомило російське агентство ТАРС.
Глава дипломатичного відомства країни-агресорки сказав, що немає нічого хорошого в тому, що "агресивна країна НАТО намагається проникнути в Закавказзя". Зокрема, Лавров не бачить нічого позитивного в таких спільних заходах і для самої Вірменії.
"Я не думаю, що це для когось добре, зокрема і для самої Вірменії. Де б не з’являлися американці, ви знаєте у них сотні баз по всьому світу, ніде це до добра не доводить. У кращому випадку вони сидять там спокійно, а дуже часто намагаються підбирати під себе, зокрема, і політичні процеси", — заявив Лавров.
За його словами, Вірменія вже як два роки відмовляється брати участь у спільних військових навчаннях у межах Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ), аргументуючи це тим, що Організація не засудила Азербайджан.
"Уже два роки як Вірменія відмовляється брати участь у навчаннях ОДКБ. Пояснюючи це тим, що ось якби ОДКБ, як союзне утворення за участю Вірменії, засудило б Азербайджан, ось тоді Вірменія почала б в ОДКБ працювати", — сказав російський міністр.
Спільні навчання США та Вірменії: що відомо
6 вересня Міністерство оборони Вірменії повідомило, що в республіці з 11 до 20 вересня на базі навчального центру "Зар" відбудуться спільні вірмено-американські навчання Eagle Partner 2023. Повідомляли, що мета маневрів — підготовка вірменських військовослужбовців до виконання міжнародних миротворчих місій. Також вірменські підрозділи підвищать готовність відповідно до "Концепції оперативного потенціалу" програми НАТО "Партнерство заради миру".
У зв’язку з цим речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що навчання викликають настороженість, особливо в нинішній ситуації, і що в Росії цю інформацію будуть глибоко аналізувати.
Тим часом вірменські експерти зазначають, що реакція Москви нагадує "інформаційну бурю в склянці", підкресливши миротворчий вектор навчань.
"Нічого нового в них немає: невеликі групи вірменських військових брали участь у таких місіях в Іраку, Афганістані, у Сирії вони працюють разом із російськими військовослужбовцями", — зазначив директор єреванського Інституту Кавказу Олександр Іскандарян в інтерв’ю російському "РБК".
Натягнуті стосунки
Водночас відносини Росії та Вірменії, ймовірно, погіршуються. Про це свідчить інтерв’ю італійській газеті La Repubblica прем’єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна. Серед іншого він заявив, що в Москві вважають, що західні країни нібито підштовхують Єреван до того, щоб витіснити Росію з Кавказу.
Однак, на думку вірменського лідера, Росія сама йде з регіону через ті кроки, які вона робить або не робить. Конкретно Пашинян адресував претензію Росії через те, що вона не може або не бажає контролювати Лачинський коридор, що зв’язує Вірменію і Нагірний Карабах, який фактично контролюють азербайджанські сили.
Також Пашинян незадоволений тим, що Росія не відреагувала на удари, які Азербайджан завдавав по території Вірменії у вересні 2022 року. Тоді Єреван вимагав, щоб Росія та його союзники по ОДКБ засудили дії Азербайджану, але цього не сталося.
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать