Блінкен визнав кінець світопорядку, що склався після холодної війни
Таку думку він висловив, виступаючи з лекцією в університеті Джонса Хопкінса.
"Те, що ми переживаємо зараз - це більше, ніж випробування на міцність світопорядку, який сформувався після холодної війни. Це кінець його", - сказав дипломат.
За його словами, десятиліття відносної геополітичної стабільності з райдужними очікуваннями "міцніючих миру і безпеки, міжнародного співробітництва, економічної взаємопов’язаності, політичної лібералізації та урочистостей прав людини" поступилися місцем "конкуренції, що активізувалася, з авторитарними і ревізіоністськими державами".
"Це трапилося не відразу. Що призвело нас до цього моменту, буде предметом досліджень і суперечок у наступні десятиліття", - вважає Блінкен.
Дії Росії в Україні він назвав "найгострішою та найактуальнішою загрозою міжнародному порядку". А найбільший довгостроковий виклик держсекретар бачить у Китаї, який, як він заявив, поєднує прагнення переписати світопорядок із зростаючими можливостями це зробити.
"Пекін і Москва разом працюють над тим, щоб світ став безпечнішим для автократій у рамках свого партнерства, яке не має меж", - сказав Блінкен.
Він відзначив також зростання нових гравців у міжнародних відносинах: корпорацій НКО, терористичних організацій.
Домовлятися про міжнародне співробітництво стає дедалі важче не лише через геополітичну напруженість, а й через циклопічні масштаби глобальних проблем, серед яких кліматична криза, продовольча безпека, масова міграція", - переконаний Блікен.
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО