У Київраді збираються погодити будівництво офісів на місці двохсотрічних споруд
Як стало відомо KВ, найближчим часом Київрада може передати землю на вул. Набережно-Хрещатицькій, 13-15 (Подільський район столиці) ТОВ “ТРК Інвест” під забудову.
Відповідний проєкт рішення №08/231-837/ПР від 3 липня 2023 року подали на розгляд міськради заступник голови КМДА Петро Оленич (на колажі праворуч) і Департамент земельних ресурсів КМДА. Цей документ наразі пройшов погодження ще не всіх задіяних у цьому процесі постійних комісій Київради, але профільна комісія “з питань архітектури, містопланування та земельних відносин” 14 вересня 2023 року його вже підтримала.
Йдеться про земельну ділянку площею 0,355 га з цільовим призначенням “для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту” (кадастровий номер – 8000000000:85:371:0999), яку з 1999 року в Київради орендує АТ “К.Енерго” (до 2019 року – ПАТ “Київенерго”). Якщо відповідний проєкт рішення буде підтриманий депутатською більшістю під час майбутнього засідання Київради, то цю орендну угоду розірвуть, поділять земельну ділянку на дві частини (площею 0,353 га та 0,0018 га) та передадуть в оренду на 10 років вищезгаданому ТОВ “ТРК Інвест” вже з новим цільовим призначенням – “для будівництва та експлуатації адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов’язаною з отриманням прибутку”. Відповідно, категорія цієї землі також буде змінена – з “землі оздоровчого призначення” на “землі житлової та громадської забудови”.
Офіційною підставою для даного землевідводу вказано те, що ТОВ “ТРК Інвест” з листопада 2021 року є власником двох розташованих на цій землі споруд – двоповерхового службового корпусу площею 609,1 кв.м. та адміністративної будівлі площею 780,7 кв.м. Також у проєкті рішення зазначається, що після зміни цільового призначення нормативна грошова оцінка даної землі, за попереднім розрахунком, зросте з 15,7 млн гривень до 78,9 млн гривень. Відповідно, розмір річної орендної плати має зрости з 1579 гривень на рік (0,01% від нормативної грошової оцінки – саме така ставка передбачена для земель “фізкультурно-спортивного” призначення”) до 3,9 млн гривень (5% для земель під комерційну забудову).
Водночас, проєктом рішенням передбачено, що ТОВ "ТРК Інвест" повинно виконати певні вимоги, які були викладені в листах Міністерства культури та інформаційної політики України та Департаменту охорони культурної спадщини КМДА (листи датовані 15 березня та 20 лютого 2023 року відповідно, до проєкту рішення вони не додані. – KВ), а також дотримуватися вимог Закону України "Про охорону культурної спадщини" під час використання цієї землі. З чим це пов’язано, в документі не уточнюється, але подробиці щодо таких зобов’язань наразі є предметом дискусій на Хрещатику, 36.
Зокрема, під час обговорення даного питання на засіданні “земельно-містобудівної” комісії Київради 14.09.2023 року категорично проти затвердження цього проєкту рішення виступив заступник директора Департамента охорони культурної спадщини КМДА, відомий в минулому столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
Чиновник зазначив, що ця земля входить у межі Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”, у зв’язку з чим на ній мають бути мінімізовані будь-які містобудівні перетворення. Водночас, Перов уточнив, що якщо такі перетворення і відбуатимуться, то вони мають бути погоджені з його департаментом та Мінкультом. Також Дмитро Перов звернув увагу на те, що на вказаній землі розташована старовинна будівля, і наразі Департамент охорони культурної спадщини КМДА працює над тим, щоб надати їй статус пам’ятки. У зв’язку з цими обставинами чиновник запропонував зняти проєкт з розгляду – до того моменту, поки вирішиться питання “щодо цінності та історичності будівлі”.
“Проєкт рішення передбачає знесення наявної історичної забудови, яка є складовою заповідника. І тут виникає питання: як це можливо взагалі? Будинку №13 – 201 рік. В Департаменті охорони культурної спадщини розробляється історична довідка по ньому. Якщо ви зараз передасте [землю] під забудову, його завтра знесуть. І наша праця буде помножена на нуль. Поки ці будівлі не набули пам’яткоохоронного статусу, він (орендар або забудовник. – KВ) нам нічого не винен. На жаль, законодавство про охорону культурної спадщини захищає лише об’єкти культурної спадщини – пам’ятки. А для того, щоб внести будь-яку історичну будівлю [до переліків об’єктів культспадщини], яка має цінність, треба певний час – щоб розробити відповідну документацію”, – підкреслив Дмитро Перов.
Зазначимо, під час свого виступу заступник директора Департаменту охорони культспадщини КМДА, вочевидь, недарма згадав “будівлі”, а не “будівлю”. Так, вже після засідання Дмитро Перов на своїй сторінці в Facebook повідомив, що на вул. Набережно-Хрещатицькій, 15 знаходиться двоповерховий будинок сер. ХІХ ст. – ймовірно, це саме той двоповерховий корпус, який згадується у проєкті рішення.
На необхідності затвердження скандального проєкту рішення під час цього засідання “агітувала” представниця ТОВ “ТРК Інвест” Віта Березовська. Її головним аргументом було те, що після передачі землі в оренду компанія буде платити більше коштів до міського бюджету. На цьому стояв і голова “земельно-містобудівної” комісії Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”, на колажі ліворуч). Водночас, він вказав на те, що орендар, мовляв, все рівно не зможе забудовувати землю без погодження з Департаментом охорони культурної спадщини КМДА.
Врешті-решт, більшість членів комісії зайняли позицію Терентьєва і потенційного орендаря.
До винесення даного документу до сесійної зали його має погодити ще низка комісій, у тому числі – з питань збереження та захисту культурної спадщини. Але історія знає багато прикладів, коли подібні проєкти виносяться на розгляд депутатського корпусу та позитивно голосуються при відсутності таких погоджень. Що стосується обов’язковості для початку нового будівництва погоджень в структурах охорони культурної спадщини (КМДА та Мінкультури), то забудовникам здебільшого вдається довести в судах неспроможність таких вимог.
Хто хоче будувати у межах історико-архітектурного заповідника
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “ТРК Інвест” було зареєстроване у травні 2008 року. Його керівником вказано Олександра Гармаша, засновником – ТОВ “ФМУ”, кінцевими бенефіціарами – громадяни Сейшельских островів Белле Елна Паулет і Брютус Мішель Ендрю.
У різні часи відношення до цієї компанії мали різні відомі публічні особи. Зокрема, у 2008-2009 роках власником ТОВ “ТРК Інвест” був громадянин Німеччини Владен Дайк, який відомий як екскерівник ТОВ “Дунапак-Таврія” – компанії, що займалася виробництвом гофротари на території Херсонської області. Що цікаво, наразі він є гендиректором російського ООО “Шолле ИПН Восточная Европа”, яке займається такою ж діяльністю на території країни-агресора. У свою чергу, співвласником ТОВ “ФМУ”, яке є засновником ТОВ “ТРК Інвест” є Олександр Старінський – за даними ЗМІ, він є чоловіком колишньої головної спеціалістки Фонду держмайна Ірини Старінської.
Водночас, столичний блогер Володимир Бондаренко пов’язує ТОВ “ТРК Інвест” з оточенням Оксани Маркарової та братів Клюєвих. Перша відома як Посол України в США, ексміністр фінансів (з 8 червня 2018 року по 4 березня 2020 року) та, за словами Бондаренка, як “майбутній прем’єр-міністр України”. Брати Клюєви мають більш значний політичний бекграунд. Так, Андрій Клюєв був міністром з питань паливно-енергетичного комплексу (2003-2004 роки), першим віце-прем’єр-міністром України (2010-2012 роки), секретарем Ради національної безпеки та оборони (2012-2014 роки), а у 2014 році протягом місяця очолював Адміністрацію президента-втікача Віктора Януковича. У свою чергу Сергій Клюєв був народним депутатом V, VI, VII та VIII скликань Верховної Ради.
Володимир Бондаренко зазначає, що зв’язок між цими особами і ТОВ “ТРК Інвест” прослідковується на прикладі будівництва бізнес-центру на вул. Короленківській, 4 (Голосіївський район), який, цитуємо, “цілком офіційно побудувала Маркарова та брати Клюєви”. Так, саме вказана компанія володіє 70% статутного капіталу ТОВ “ВГО Груп”, яке в свою чергу володіє 100% акцій ПрАТ “Укравторесурс” – компанії, що виступала замовником цього будівництва. А ТОВ “ТРК Інвест” і ПрАТ “Укравторесурс” об’єднують одні бенефіціарні власники – вищезгадані громадяни Сейшельських островів.
Що цікаво, за інформацією ЗМІ, “Укравторесурс” отримало містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва на вул. Короленківській, 4 лише через суд, адже КМДА у жовтні 2020 року відмовила у видачі цього документу. Водночас, офіційною підставою для відмови з боку чиновників стала невідповідність намірів забудови Генеральному плану Києва, відповідно до якого відповідна земельна ділянка належить до комунально-складської території, потрапляє до санітарно-захисної зони та до центральної планувальної зони.
Система, яка працює на забудовників
Зазначимо, що у столиці регулярно виникають скандали на фоні знищення історичних будівель. Подібні ситуації виникають як з тими об’єктами, які вже визнані пам’ятками і мають охоронний статус, так і з тими, які міська влада досі не спромоглася включити до відповідних переліків. Водночас, громадськість Києва нерідко висуває керівництву міста претензії саме щодо історичних будівель, які офіційно не мають “історико-культурного значення”. Зазвичай у подібних випадках активісти вказують на можливе підігравання влади інтересам забудовників, адже останнім за таких обставин не треба погоджувати роботи з органами охорони культспадщини.
Наприклад, нещодавно у Києві було знищено найстаріший дерев’яний будинок столичного Подолу на вул. Ярославській, 13-Б, В, власником якого з 2007 року значиться Сергій Боярчуков – бізнес-партнер одіозного нардепа Сергія Алєксєєва, який є другом і соратником міського голови Києва Віталія Кличка. У серпні 2023 року цю історичну споруду було демонтовано власником задля того, щоб звести на її місці 4-поверховий клубний будинок. Громадські активісти та експерти наголошують, що міська влада нічого не зробила для захисту цього об’єкта, хоча ще у 2015 році можна і треба було надати йому статус щойно виявленого об’єкту культурної спадщини.
Також нагадаємо, що чиновники КМДА і депутати Київради регулярно обіцяють працювати над збереженням історичних будівель на території міста та наголошують на тому, що такі об’єкти не повинні зноситися заради будівництва чергових висоток житлового і комерційного призначення. Проте, при такому “протистоянні” забудовники майже завжди виграють суди і втілюють свої комерційні намірі. Так відбувається через те, що міська влада, зокрема, багато років поспіль саботує процес чіткої фіксації на території столиці меж культуро-охоронних зон (того ж згаданого вище Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”.- KВ), від самого початку виділяє забудовникам землю з цільовим призначенням, фактично передбачаючи руйнацію історичних будівель, і без проблем надає відповідні дозволи на проєктування (МУО).
Нагадаємо, Михайло Терентьєв очолює комісію Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року. До складу цього органу входять 26 народних обранців, переважна більшість з яких завжди голосує так, як їм скаже керівництво КМДА. Також Терентьєв паралельно є директором погрязлого у кримінальних справах КП “Інженерний центр” – на цій посаді він працює з серпня 2016 року.
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував згаданий вище Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова (вищезгаданого Дмитра Перова десь у той же час було призначено її заступником). На цій посаді Соловйова змінила Ірину Черненко, яка виконувала обов’язки директора департаменту з 10 червня 2023 року.
Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (екссекретар столичної міськради, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”).
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать