Партнери держзрадників, жуліки та прокладки без власного сайту – хто зірвав постачання зброї Україні
Контракт із компанією бізнесмена і колись кандидата в президенти Юрія Збітнєва, яка до того не значилась в списках перевірених постачальників зброї, підписали 11 жовтня 2022 року. Компанія отримала попередню оплату у 97%, але в результаті на 1 січня 2023 за компанією значилась дебіторська заборгованість на суму 168 107,4 тис. гривень.
Це при тому, що перша партія мінометних пострілів мала прибути з Хорватії в Україну протягом 30 днів.
Мінометні постріли калібру 120 мм були законтрактовані за ціною 19 256,29 грн.
Мінометні постріли калібру 82 мм – 10 194,53 грн за одиницю.
Гроші компанія отримала в листопаді, а от мінометні постріли Україна так і не отримала. Після того як у грудні ДВТП (Департамент військово-технічної політики) звернувся до постачальника із запитом, де поставка, "Львівський арсенал" відписав, що контрагент, словацька "Sevotech", не дає експортну ліцензію виробника. Як без неї контрактувались – науці не відомо.
Попри те, що військові склади з товарами мають перевірятись як спецімпортерами, так і військовими аташе, зараз історія видається такою, що в Хорватії цих мін наразі немає. Натомість "Львівський арсенал" хоче поставити боєприпаси з … Південно-Східної Азії (уявіть собі доплату за логістику).
А тим часом співрозмовники Цензор.НЕТ підозрюють, що вся ця історія була, можливо, спецоперацією росіян, щоб позбавити українців потрібної зброї.
І, можливо, так і є, тільки хто ж змусив тодішнього керівника ДВТП Лієва підписати контракт з невідомим постачальником і неперевіреним складом?
Тим часом у боснійській пресі вийшла не менш цікава версія цієї історії – вже з балканського боку. І це зараз схоже на спробу не повернути гроші і зробити вигляд, що ми не винні.
Видання зазначає, що закупівлю мінометних пострілів на 36,6 млн доларів "Львівський арсенал" робив через компанії "Sevotech" і "WDG Promet".
Згідно з документацією, опублікованою українськими ЗМІ, і в реакції, надісланій директором словацької "Sevotech" Яном Ходермарським, ця компанія законтрактувала завод з Хорватії, який нібито мав 120-мм снаряди, але вони не хотіли поставляти їх раніше попередньої оплати у 50 відсотків.
Ходермарський стверджує, що "Львівський Арсенал" не відразу здійснив попередню оплату, тому, за його словами, "хорватський контрагент розірвав контракт на постачання мін і пояснив це несерйозністю української сторони та її незрозумілою грою".
"А що сталося з компанією "WDG Promet" і чому вони не виконали обумовлену поставку танкових снарядів і не повернули гроші", – логічно цікавиться видання.
І далі іде розповідь, що "WDG Promet" нібито вдалося знайти альтернативне джерело закупівлі необхідного товару для виконання контракту. Тільки трафік WDG вимагає додаткової оплати 7%, щоб доставити товар протягом 60 днів.
"Якщо ні, то компанія WDG готова повернути отриманий завдаток", – пише Матіас Зубак до Міністерства оборони України в березні цього року.
А далі в компанії починається драма-драміща, бо виявляється, що їхній бухгалтер Каміль Бахбух вивів з компанії 2,2 мільйона євро та 30 мільйонів чеських крон.
"Кредитна спілка в особі Каміля Бахбуха незаконно заволоділа нашими коштами в сумі 2,2 мільйона євро та 30 мільйонів чеських крон, які невідома особа зняла з наших готівкових рахунків за допомогою підроблених платіжних доручень", – заявив Зубак у листі українським ЗМІ та додав, що Бахбух обдурив "WDG Promet" ще на 1,938 млн євро через "Somecs Institute".
Зубак стверджує, що "WDG Promet" не видавала розпорядження про зняття та переказ коштів і що він, як підписант, на той момент перебував в іншій країні. За його словами, ця сума відповідає попередній оплаті за боєприпаси, яку компанія отримала від Міноборони України та компанії "Sevotech".
Можна було б обійняти і заплакати над бідою постачальників. От тільки через їхні очевидні шахрайства українські військові вже рік без законтрактованих мінометних пострілів.
Українські спецімпортери щодо хорватського підприємця вживають епітет "жулік" і не дивуються, що він зійшовся саме зі Збітнєвим.
Як ви здогадуєтесь, така історія із закупівлями не одна.
У Чехії розслідується діяльність компанії "AKM Group -Cz.a.s." та її комерційних зв’язків з державними структурами України. В рамках слідства було арештовано 38,8 млн доларів, які були переказані компанії з України.
Блокування коштів сталось через підозрілий характер транзакцій, а також те, що компанія здійснила нецільове використання коштів. Транзакцію було зафіксовано Фінансовим аналітичним управлінням Чехії, яке передало інформацію далі до Національного центру з боротьби з організованою злочинністю.
При цьому чехи попередили українську владу, що не збираються зривати виконання військового контракту, але вимагають від компанії надати докази, що третя сторона збирається їй поставити снайперські гвинтівки і вони поїдуть в Україну.
Як вдалось дізнатись редакції, "AKM Group -Cz.a.s." найчастіше фігурує як посередник в пропозиціях державної компанії "Спецтехноекспорт", яка перебуває під опікою ГУР.
При цьому компанія настільки потужна, що її сайт перебуває в стадії розробки.
Компанію очолює чешка, але серед персоналу повно українців, що породжує підозри, що компанію спеціально використовують як прокладку для отримання маржі.
"AKM Group -Cz.a.s." пропонувала Україні гранатомет РПГ-7 з оптичним прицілом за 4440 євро, тоді як "Укрспецекспорт" готовий поставляти за 3500 євро.
Некеровану авіаційну ракету С-8 КОМ "AKM Group -Cz.a.s." пропонувало за 3800 євро, тоді як УСЕ за 3098. В інших пропозиціях того СТЕ ця ж номенклатура йшла по 2867.
Зокрема, 82 мм міномет Warrior за ціною 14 860,00 євро за одиницю. Виробник - Arsenal LLC, Болгарія.
Також компанія постачала 73 мм протитанковий гранатомет СПГ-9 з прицілом MGOK-9 по ціні 27 тисяч євро за одиницю. Виробник – знову болгарський завод Arsenal LLC.
Одноразовий протитанковий гранатомет РПГ-22 по 2 600 євро.
73 мм постріл до ОГ-15В 1978-2018 років вказана компанія пропонувала по 890 євро. Виробник – VMZ, Болгарія. При цьому через іншого посередника – RNR sp. Z oo. Польща-СТЕ пропонувався постріл цього ж болгарського заводу по 848 доларів. Але 2023 року виробництва.
В результаті розслідувань у Чехії тепер "AKM Group -Cz.a.s." цікавиться Служба безпеки України. Так само як і діяльністю чеської Colt Cz.
Але українські спецслужби явно не завжди бачать все. Так, серед прострочених контрактів "Укрспецекспорту" є кілька, де посередником виступає чеська PAMCO INT. a.s. В реєстрі судових рішень є позов Міноборони до компанії на 388 мільйонів грн.
На відміну від попередніх чехів, PAMCO – компанія з великим досвідом торгівлі зброєю.
Спочатку діяльність PAMCO фокусувалася на комерційних, фінансових та юридичних консалтингових послугах, які надавались провідним промисловим підприємствам Чехії, які працюють переважно в аерокосмічній, автомобільній та оборонній галузях. А далі почалась торгівля зброєю.
Поряд із навчально-тренувальними літаками, військовими транспортними засобами та транспортними засобами особливого призначення компанія постачає широкий асортимент запасних частин та приладдя.
От тільки в історії компанії загубився один нюанс, що 2 червня 2008 року Уральська гірничо-металургійна компанія оголосила про покупку у чеської Pamco Int. 51% акцій авіабудівної компанії Aircraft Industries.
"Уральська гірничо-металургійна компанія" — російська металургійна компанія, перший за величиною виробник міді в Росії створена у 1999 році на базі ключових мідних підприємств Уралу.
Компанія PAMCO INT. a.s. до початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України, активно співпрацювала із АТ "Мотор Січ", а саме здійснювала закупівлю підшипників, призначених для газотурбинового приводу. Як відомо, власник "Мотор Січ" В’ячеслав Богуслаєв звинувачений у держзраді.
Автор: Тетяна Ніколаєнко
Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі
Читайте більше новин по темі:
Распечатать