Слід Непопа: Нацполіція розслідує захоплення столичною владою землі Міноборони
Подальше будівництво житлового комплексу (ЖК) на просп. Відрадному, 42 у Києві, в якому частина квартир призначалася для військовослужбовців, опинилося під загрозою. Наразі Нацполіція здійснює слідство за фактом незаконного вибуття з державної власності землі під ЖК, а також за фактом несанкціонованого знесення розташованих на ній будівель. Ще в минулому році в рамках кримінального провадження на цю землю було накладено арешт. Одним із головних аргументів правоохоронців є рішення судів, які чітко вказали – столична влада не мала підстав реєструвати за собою право власності на дану ділянку, адже вона законно перебувала в користуванні структури Міноборони, і в подальшому передавати цю територію під забудову КП “Житлоінвестбуд-УКБ”. Станом на сьогодні жоден із можливих фігурантів цієї справи ще не отримав підозру, але більш ніж очевидно, що нервуватися варто в тому числі й діючому заступнику голови КМДА Вячеславу Непопу (на колажі). Адже саме за тих часів, коли він очолював вищезгадане підприємство, керівництво міста і розпочало реалізацію своїх планів щодо зведення багатоповерхових “свічок” на вказаній ділянці.
Як стало відомо KВ, правоохоронці продовжують розслідувати факт незаконного вибуття із державної власності земельної ділянки площею 2,83 га на просп. Відрадному, 42.
Слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42022111350000007, яке було відкрито 11 січня 2022 року Головним управлінням Нацполіції Київської області. 7 липня 2023 року Святошинський районний суд столиці за клопотанням слідчого продовжив термін розслідування до 11 січня 2024 року. Наразі фігурантам даного провадження попередньо інкримінується скоєння злочинів, передбачених ч. 3 ст. 197-1 (самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці) та ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу (КК) України.
У ході слідства правоохоронцям стало відомо, що 20 грудня 2021 року представники Київського квартирно-експлуатаційного управління (КЕУ – структура, що підпорядкована Міністерству оборони України) встановили факт незаконного знесення 5 будівель загальною площею 536 кв.м., що перебувають на балансі ДП “УКБ Інвест” (ще одна структура Міноборони) та були розташовані на ділянці за вищезгаданою адресою. Йдеться про будівлю неназваного в судових ухвалах призначення, гараж, навіс, вагову і туалет, наявність яких фіксувалася фахівцями КЕУ станом на вересень 2020 року.
При цьому, за інформацією слідчих, з 1978 року дана земля перебувала на оперативному обліку все того ж КЕУ, яке відповідало за розташоване на ній військове містечко №165, але надалі ділянка незаконно вибула з державною власності і сфери управління Міноборони.
Так, у 2015 році право власності на неї було зареєстроване за територіальною громадою столиці в особі Київради, а в 2018 році міськрада передала її в постійне користування КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, яке наразі виступає замовником будівництва на ній житлового комплексу з об’єктами соціальної інфраструктури (кадастровий номер – 8000000000:69:254:0100). При цьому, станом на кінець грудня 2021 року на цій земельній ділянці перебував будівельний кран, але візуальним обстеженням слідчі встановили, що будівельні роботи там не проводяться.
Також правоохоронцям стало відомо, що військова прокуратура Центрального регіону змогла в судовому порядку добитися визнання недійсною реєстрації права комунальної власності на ділянку на просп. Відрадному, 42, а також права користування неї за КП “Житлоінвестбуд-УКБ”. Відповідний позов в рамках справи №910/7662/17 було задоволено Господарським судом Києва ще 11 листопада 2020 року, а надалі 14 березня 2023 року і 25 липня 2023 року вказане рішення суду було залишено в силі апеляційним та касаційним судами.
При цьому в ході вищезгаданого слідства, 17 лютого 2022 року, за клопотанням Київської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону Святошинський районний суд наклав арешт на вказану ділянку. Це було зроблено задля того, щоб столична влада, яка тоді ще де-юре була її власником, не могла відчужити цю землю. Надалі КП “Житлоінвестбуд-УКБ” намагалося скасувати цей арешт у судовому порядку, але 16 листопада минулого року Київський апеляційний суд відмовив комунальному підприємству в задоволенні відповідної апеляційної скарги.
Цікаві подробиці
Як раніше повідомляла KВ, на початку XXI століття Міністерство оборони України планувало побудувати на ділянці на просп. Відрадному, 42 житло для “безквартирних” військовослужбовців Київського гарнізону. Саме під цим приводом 26 липня 2007 року Київрада рішенням №134/1968 передала цю землю в оренду на 5 років державному підприємству (ДП) "УКБ Інвест" з цільовим призначенням “для будівництва ЖК з об’єктами соціальної інфраструктури”. Цим же рішенням міськрада припинила право користування цією ділянкою для Київського КЕУ.
У відкритих джерелах не уточнюється, коли саме було підписано договір оренди вказаної ділянки, проте відомо, що в 2007 році за ДП “УКБ Інвест” було зареєстровано речове право на оренду цієї землі. Достовірно невідомо, скільки разів орендна угода продовжувалася, але, за інформацією реєстру судових рішень, станом на 30 травня 2017 року орендарем цієї ділянки значилося все те ж саме держпідприємство. Втім, незважаючи на це, 1 квітня 2015 року Київрада якимось чином зареєструвала за собою право комунальної власності на цю ділянку.
Надалі, у травні 2017 року, над поверненням даної землі до державної власності почала працювати військова прокуратура Центрального регіону, яка ініціювала вищезгаданий позов до столичного господарського суду. В обґрунтування своїх вимог правоохоронці вказували на те, що спірна земельна ділянка розташована на території військового містечка, а також є землею оборони, якою володіє Кабмін і яка була відведена столичною владою Київському КЕУ у користування ще в 1978 році. У зв’язку з цим, на думку позивачів, Київрада здійснила незаконну реєстрацію права комунальної власності на цю землю – з огляду на те, що Кабмін не погоджував це.
Дана справа розглядалася судами двічі. Так, 1 серпня 2018 року Господарський суд Києва відмовив позивачам у задоволенні їхніх вимог, однак у результаті це провадження “дійшло” до касаційного суду, який відправив його на повторний розгляд до суду першої інстанції. І як зазначалося вище, ця спроба військової прокуратури повернути ділянку державі була успішною.
Незважаючи на триваючі судові розгляди щодо даної ділянки, столична влада ще близько шести років тому чітко вирішила для себе, що ця земля не може бути віддана державі, і визначила, як вона має освоюватися.
Так, 20 грудня 2017 року Київрада рішенням №1007/4014 затвердила Детальний план території (ДПТ) у межах бульвару І. Лепсе, вул. Суздальській, вул. Академіка Білецького та залізниці. Цей документ серед іншого визначив, що функціональне призначення ділянки на просп. Відрадному, 42 – територія багатоповерхової житлової забудови, частково територія громадських будівель та споруд (у відкритих джерелах прямо не вказано, яке функціональне призначення мала ця земля раніше, але, ймовірно, це були землі оборони. – KВ). Також у ДПТ було зафіксовано, що на цій ділянці заплановано будівництво 16-25 поверхових житлових будинків.
Замовником зазначеного ДПТ виступив Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА), розробником – ТОВ “Виробничо-технічна агенція”, а ось профінансувало розробку документа КП “Житлоінвестбуд-УКБ”. В 2017 році KВ прогнозувала, що це КП, ймовірно, і займеться освоєнням територій, які столична влада включила тут до складу житлової забудови.
Вже навесні 2018 року затвердженням цього та низки інших затверджених Київрадою ДПТ зацікавилися правоохоронні органи.
У березні 2018 року столична прокуратура звернулася до Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК, нині ліквідований) про визнання протиправним та скасування рішення Київради про затвердження ДПТ у межах бульвару І. Лепсе, вул. Суздальської, вул. Академіка Білецького та залізниці. В обґрунтування своїх вимог охоронці закону вказували на те, що цей документ фактично “змінив” Генеральний план Києва та функціональне призначення однієї з ділянок, які охоплює ДПТ (без подробиць, про яку саме ділянку йшлося. – KВ), що “порушує інтереси держави”.
Через два місяці, 24 травня 2018 року, Київська місцева прокуратура №10 (зараз – Шевченківська окружна прокуратура) відкрила кримінальне провадження №42018100000000480 за фактом можливого зловживання посадовими особами Київради, КМДА та КО “Інститут Генерального плану” (ч.2 ст.364 КК України) при внесенні змін до Генплану Києва з ймовірним порушенням закону. Тоді охоронці закону звернули увагу на 8 ДПТ, які, схоже, суперечили Генплану – у тому числі й ДПТ у межах бульвару І. Лепсе, вул. Суздальської, вул. Академіка Білецького та залізниці.
Втім, у результаті ОАСК відмовив столичній прокуратурі у відкритті провадження за її адміністративним позовом. Аргументація – через відсутність у прокуратури повноважень щодо оскарження рішень по затвердженню ДПТ. При цьому і в рамках кримінального провадження ніхто з ймовірних зловмисників так і не був покараний – остання судова ухвала у цій справі датована 7 серпня 2018 року.
6 червня 2018 року столична міськрада своїм рішенням №891/4955 надала КП "Житлоінвестбуд-УКБ" ділянку на просп. Відрадному, 42 площею 2,83 га у постійне користування для будівництва ЖК з об’єктами соціальної інфраструктури, зокрема й для учасників АТО на сході України.
У тому ж році, 9 листопада, Департамент містобудування та архітектури КМДА видав КП "Житлоінвестбуд-УКБ" містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва вказаного ЖК. Так "будівельні комунальники" отримали право проєктувати будівництво на вказаній ділянці будівель не вище 73,5 м.
24 вересня 2019 року між КП “Житлоінвестбуд-УКБ” і ТОВ “Будівельна компанія (БК) “ЗЗБК №1” було укладено договір на будівництво двох будинків в рамках ЖК з об’єктами соціальної інфраструктури, в тому числі для учасників АТО на сході України на просп. Відрадному, 42. Вартість цих робіт мала скласти 837,9 млн гривень, але при цьому в оголошенні щодо проведення тендеру уточнювалося, що будівництво здійснюється за залучені кошти. Тобто “Житлоінвестбуд-УКБ” явно планувало фінансувати ці роботи, продаючи квартири в даному комплексі. Згідно з угодою, спочатку планувалося завершити будівництво до кінця 2022 року, але 28 грудня 2021 року сторони погодили продовження цих термінів до кінця 2025-го.
В додатках до договору зазначалося, що перед проведенням будівництва підрядник має здійснити розбирання існуючих будівель на просп. Відрадний, 42. Чи йшлося в даному випадку саме про ті споруди, претензії на яких заявляють структури Міноборони, наразі достеменно невідомо. Разом з тим, такі висновки напрошуються, адже у цих же додатках згадується будівля з назвою “вагова №1”, а також певні сантехнічні кабіни (ймовірно, це туалет. – KВ).
25 лютого 2020 року КП "Житлоінвестбуд-УКБ" звернулося до Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) із заявою про видачу дозволу на будівництво за вказаною вище адресою ЖК з об’єктами соціальної інфраструктури, у тому числі для учасників АТО на сході України. 3 березня того ж року ДАБІ відмовила підприємству у видачі такого документа. Офіційними підставами для цього стало те, що КП "Житлоінвестбуд-УКБ" нібито не подало деякі необхідні документи, не виконало та порушило при проєктуванні свого ЖК низку вимог Державних будівельних норм (ДБН), не надало пропозиції щодо організації дорожнього руху біля цього об’єкту і т.д.
У липні 2020 року КП "Житлоінвестбуд-УКБ" звернулося з позовом до ОАСК про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у видачі дозволу на будівництво, а також про зобов’язання ДАБІ видати такий документ (справа №640/14934/20). Свої вимоги позивач пояснив, зокрема, тим, що всі необхідні документи він подав, схема організації дорожнього руху має розроблятися генеральним підрядником під час розробки проєкту виконання робіт, а дотримання всіх вимог ДБН, мовляв, підтверджується експертним звітом про розгляд проектної документації (звіт підготувало ТОВ “Українська будівельна експертиза”).
4 серпня 2020 року ОАСК частково задовольнив позов КП "Житлоінвестбуд-УКБ", скасувавши рішення ДАБІ про відмову у видачі будівельного дозволу та зобов’язавши архбудінспекцію видати такий документ. Надалі, 10 лютого 2021 року, Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу ДАБІ.
На виконання рішень судів 30 жовтня 2020 року ДАБІ видала КП “Житлоінвестбуд-УКБ” “омріяний” дозвіл на будівництво №ІУ013201030165. Згідно з ним, підприємству дозволили побудувати на вказаній ділянці два житлові будинки на 20-25 поверхів (один з них буде багатосекційним), заклад дошкільної освіти на 80 місць та два паркінги, які розраховані на 380 машиномісць. Підрядником будівництва було вказано вищезгадане ТОВ "БК "ЗЗБК №1". Надалі, орієнтовно у липні-серпні 2021 року, на цій землі розпочалися будівельні роботи. Судячи з фотографій, опублікованих на сайті “ЛУН”, станом на початок 2022 року на даній територій вже було “залито фундамент” (принаймні частково) та встановлені бетонні блоки.
Дійові персонажі
За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “БК “ЗЗБК №1” (підрядник будівництва ЖК на просп. Відрадному, 42) було зареєстровано у Києві у листопаді 2013 року. Керівником компанії вказаний Сергій Воробей, засновниками та кінцевими бенефіціарами – мешканець Києва Сергій Алексєєв та житель міста Боярка Київської області Олег Огійчук.
Система Youcontrol відносить згадану ТОВку до однойменної промислово-будівельної групи “ЗЗБК №1” (“Завод залізобетонних конструкцій”), яка об’єднує більш ніж п’ять десятків компаній, що спеціалізуються на випуску залізобетонних виробів та товарних бетонів, будівництві та оздоблювальних роботах, проектній діяльності тощо. Ключові особи цієї групи – згаданий вище Сергій Алексєєв та Василь Іванченко.
ТОВ “БК “ЗЗБК №1” є постійним підрядником КП "Житлоінвестбуд-УКБ". За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, між ними було укладено 17 договорів на виконання різних робіт на загальну суму 1,2 млрд гривень. При цьому, саме підряд на будівництво ЖК на просп. Відрадному, 42 став найбільш високовартісним проєктом в історії відносин цих ТОВ і КП.
КП "Житлоінвестбуд-УКБ" з 2 січня 2020 року очолює Олександр Акімов. Його попередником був Сергій Данилович, який виконував обов’язки директора цього підприємства з 26 червня 2018 року. На цій посаді останній замінив Вячеслава Непопа – нинішнього заступника голови КМДА, який керував КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з 2002 по 2018 рік. Саме за “каденції” Непопа розвивалася значна частина подій навколо ділянки на просп. Відрадному, 42 – від реєстрації права на неї за столичною громадою до відведення цієї землі в користування “Житлоінвестбуду-УКБ”.
Вказане КП підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, яким із 2 липня 2021 року керує Борис Работнік. З 22 березня 2016 року по 25 жовтня 2019 року цей департамент очолював Костянтин Федотов, з 25 жовтня 2019 року по 1 липня 2020 року – Володимир Денисенко, з 1 липня 2020 року по 14 грудня 2020 року – Сергій Мартинчук.
В’ячеслава Непопа було призначено на посаду заступника голови КМДА 27 липня 2018 року. З того часу він частково відповідає за питання містобудування та будівництва у Києві та контролює діяльність Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА. Також Непоп відомий як депутат Київради IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”). Прізвище даного посадовця неодноразово фігурувало в різних скандалах з корупційним підтекстом.
Наприклад, у лютому 2020 року Нацполіція відкрила кримінальне провадження за фактом зловживання посадовими особами “Житлоінвестбуд-УКБ” своїм службовим становищем. Слідство попередньо встановило, що це КП неправомірно віддавало більшу частину бюджетних підрядів компаніям, які пов’язані з Вячеславом Непопом. Скільки коштів було перераховано на рахунки таких фірм, поки достовірно невідомо, але як мінімум три компанії отримали підрядів на загальну суму понад 1,63 млрд гривень. Серед іншого, правоохоронців зацікавила третя черга реконструкції київського зоопарку вартістю понад 802 млн гривень.
Міністром оборони України з 6 вересня 2023 року є Рустем Умєров. На цій посаді він змінив Олексія Резнікова, який очолював Міноборони з 4 листопада 2021 року. Із 2007 року, коли Міноборони заявило про необхідність будівництва ЖК для військовослужбовців на просп. Відрадному, 42, це відомство змінило 12 очільників.
Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі
Читайте більше новин по темі:
Распечатать