НБУ різко знизив облікову ставку до 16%

НБУ різко знизив облікову ставку до 16%
НБУ різко знизив облікову ставку до 16%
Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення знову знизити облікову ставку. З 27 жовтня 2023 року діятиме ставка на рівні 16%.

Про це повідомляє на брифінгу голова НБУ Андрій Пишний.

"Національний банк встановив облікову ставку на рівні 16% і одночасно залишив незмінними відсоткові ставки за своїми операціями з банками", - зазначив він.

За його словами, облікова ставка на рівні 16% встановлюється з 27 жовтня 2023 року, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт.

Що таке облікова ставка

Облікова ставка - це один із монетарних інструментів, за допомогою якого Нацбанк встановлює орієнтир за вартістю залучених та розміщених коштів для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку.

Іншими словами, це показник, який визначає відсоток, під який НБУ надає кредити комерційним банкам. У свою чергу від нього залежить те, під який відсоток банки надаватимуть кредити населенню та бізнесу, а також розміщуватимуть депозити.

Відповідно, під процент нижче облікової ставки банкам не вигідно надавати кредити.

Що означає зниження чи підвищення облікової ставки

Облікова ставка також за своєю суттю є прямим показником інфляції та реального стану економіки. Вона дає розуміння, скільки дійсно коштують гроші і яка їхня цінність прямо зараз.

Якщо прогноз економічного розвитку оптимістичний, показники говорять про зростання і немає причин очікувати на інфляцію, НБУ знижує облікову ставку. Таким чином, стимулюється подальше зростання економіки загалом. Зниження облікової ставки знижує відсоток, під який фінустанови одержують гроші, а це знижує відсоток кредитів для бізнесу та фізичних осіб.

Формула проста. Чим менша облікова ставка, тим дешевші кредити.

Підвищення облікової ставки відбувається, коли країна зазнає потрясінь, економіка регресує і є передумови інфляції. Наприклад, на тлі повномасштабного вторгнення Росії до України Нацбанк у червні 2022 року підвищив її з 10% одразу до 25% річних.

Якби регулятор не зважився на цей крок, це призвело б до вичерпання резервів та валютної кризи. Відповідно зросли відсотки за кредитами та депозитами. Такі дії дали можливість приборкати інфляцію та збільшити вартість гривні. Крім того, підвищення облікової ставки дає змогу утримати депозити на банківських рахунках.

З іншого боку, це обмежує кредитування та не сприяє розвитку економіки. Тому щойно намічається позитивна динаміка та зниження ризиків інфляції, облікова ставка знижується.

У липні вона знизилася до 22%, а з 15 вересня 2023 року діяла облікова ставка на рівні 20% річних.

Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі

Читайте більше новин по темі:


Распечатать