Росія приховано закупила понад 50 танкерів для свого тіньового флоту для перевезення СПГ
Про це британська ділова газета Financial Times повідомила з посиланням на власні джерела в судноплавній галузі.
За словами джерел, у скуповуванні танкерів для перевезення СПГ є відгомони того, як Москва створила тіньовий флот суден для транспортування нафти по всьому світу в умовах західних санкцій.
Зазначається, що хоч російський експорт СПГ менше страждає від міжнародних санкцій, ніж нафта, Москва, ймовірно, готується до посилення обмежень.
Компанія Windward, яка займається консультаціями судновласників та урядів з питань ризиків, повідомила, що з другого кварталу цього року понад 50 суден для перевезення СПГ були куплені компаніями, зареєстрованими в Об’єднаних Арабських Еміратах.
У Windward зазначили, що до цього подібні угоди були досить рідкісними на ринку.
Експерти з відстеження суден компанії Kpler підкреслили, що події на ринку танкерів вказують на складну мережу морських операцій, потенційно пов’язаних з інтересами Росії.
За даними Kpler, деякі з нещодавно придбаних суден тепер ходять за маршрутами, які традиційно використовують для транспортування газу з Росії.
А за даними суднового брокера SSY, збільшення кількості покупців призвело до зростання цін на дешевші та менш ефективні судна для перевезення СПГ.
Одне судно для перевезення СПГ, спущене на воду у 2007 році, було продано за 50 млн доларів у 2022 році. Цього року воно було продано вже за 80 млн доларів.
"Ринок старих суден на СПГ з паровими турбінами скоротився у зв’язку з посиленням екологічних норм, а також різким поліпшенням технології пропульсії на СПГ. Але зараз ми спостерігаємо відродження вартості суден цього типу. Частково це можна пояснити тим, що вони переходять у тіньовий флот", — наводить FT слова керуючого директора з СПГ в SSY Тобі Дуніпейса.
Старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Сергій Вакуленко сказав у коментарі FT, що Росії не складає особливих труднощів нарощувати тіньовий флот танкерів для перевезення СПГ.
Він вважає, що в найближчі роки, коли США і Катар збільшать виробництво власного СПГ, ризики збоїв на ринку знизяться. Тоді російські проєкти СПГ можуть опинитися під санкціями.
"Я думаю, що російські оператори СПГ вважають, що напис на стіні вже з’явився, і готуються до цього", — сказав Вакуленко.
Читайте більше новин по темі:
Распечатать