Віджимання житла українців в окупації росіянами вийшло на новий рівень

Бізнес на біді
Ситуація з масштабним віджиманням житла українців зачепила чотири області України, частково окуповані Росією – Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську.
Десятки тисяч будинків та квартир вже перебувають у списку так званого "безхазяйного" майна. Спочатку окупанти заявляли, що це стосується лише квартир, де ніхто не живе і не оплачує комунальні послуги, але реалії виявилися іншими. Безхазяйним оголошують навіть те, в якому живуть або власники, або їхні родичі.
Особливо активуються загарбники на Запоріжжі. Так звані депутати Заксобрання 2 квітня вже проголосували в першому читанні за законопроєкт, згідно з яким квартири українців, які виїхали з окупації, можна буде не "просто" вилучати, а й виставляти на торги. Тобто "влада" вирішила заробити, продаючи віджате житло.
А днями міністерство будівництва та житлово-комунального господарства РФ оприлюднило середню ринкову вартість одного квадратного метра житла, у тому числі у "нових регіонах", до яких відносить чотири українські області. Вона становила 107 611 рублів за метр, за середнім банківським курсом це еквівалент 31 283 грн.
Таким чином, вартість житла на окупованій частині України вже переплюнула деякі регіони РФ.
"Вони вирішили стравити людей"
Окупаційна влада знайшла новий спосіб і "вирішити проблему" з корінними жителями, чиї будинки були пошкоджені або зруйновані внаслідок російських бомбардувань у 2022 році. І тут дуже показовим є приклад Донецької області, зокрема – Маріуполя.
Наприклад, лише у мікрорайоні Черемушки було знесено 29 багатоповерхівок. От і уявіть, скільки людей залишилося без житла. Відео нижче – від 2023 року.
Людям, які розраховували вселитися у свої квартири у відбудованих заново висотках, звичайно ж, так нічого і не дали. У цих будинках частину житла виділяють російським військовим, а решту повним ходом уже продають.
"За три роки бомжування, інакше це не назвеш, місцеві жителі стали виходити на мітинги і вимагати дати їм обіцяне. Але максимум, що їм світить, – це вселитися в так зване безхазяйне житло. Тобто в квартири українців, які виїхали з окупованої території, рятувались від війни", – розповіла колишня мешканка Маріуполя Олена, у якої в місті залишилися дальні родичі.
Маріупольці, які протестують, розуміють, що рано чи пізно власники житла повернуться і тим, хто вселився в їхні квартири, знову світить залишитися на вулиці.
"Але "влада" їх заспокоює, що цього вже не станеться. У будь-якому разі – замкнуте коло. І таке враження, що людей вирішили стравити, щоб розбиралися між собою", – каже Олена.
Відмова за відмовою
Впевненість окупантів, що власники житла вже не зможуть розпорядитися ним, заснована, зокрема, на ситуації з фільтрацією в московському аеропорту "Шереметьєво". Тільки через нього зараз українцям можна потрапити до Росії та, відповідно, на окуповані нею території нашої країни.
Проте останнім часом відсоток відмови у в’їзді різко збільшився, ФСБвці масово не пропускають тих, хто має житло в окупації.
У тематичних Telegram-каналах люди діляться досвідом фільтрації та запитують, як не втратити житло. Однак висновок невтішний: навіть оформлення довіреності на громадянина РФ, щоб він, наприклад, "повернув" квартиру зі списку безхазяйного майна і зареєстрував у росреєстрі, нічого не дає. Окупаційна влада вимагає, щоб власник мав російське громадянство.
Таким чином розраховувати до деокупації навіть продати квартири, що залишилися на підконтрольній російським загарбникам території, вже неможливо. Як мінімум тим українцям, які не мають наміру отримувати російські паспорти.
Распечатать