Що робити, якщо вас мобілізують до збройних сил окупантів в Криму
Це є порушенням міжнародного гуманітарного права, але Росія вже створила на півострові “штаб часткової мобілізації”.
Правозахисники та державні органи України отримують повідомлення, що Росія мобілізує мешканців тимчасово окупованих територій, зокрема її окупаційні органи масово вручають повістки в Криму.
Після початку великої війни українські органи та правозахисники неодноразово оприлюднювали рекомендації для кримчан щодо того, як уникнути прихованої мобілізації. Утім, з 21 вересня мобілізація вже не “гібридна” та не прихована, а отже, уникнути її буде значно складніше.
Наразі після консультацій з адвокатами та правозахисниками Представництво президента України в Автономній Республіці Крим розробило та оприлюднило детальний алгоритм для громадян України в Криму, який може допомогти їм зберегти життя та не отримати обвинувачення за українським законодавством.
Відомство наголошує, що, на жаль, “рецепта”, який точно спрацює, не існує. Громадян просять зважувати свої кроки та ризики на кожному етапі.
Правозахисники просять ділитися цією пам’яткою з рідними та знайомими, а також допомагати один одному.
Як уникнути вручення повістки?
У першу чергу в Представництві президента України в АРК радять кримчанам спробувати заховатися, “загубитися” та всіма способами саботувати мобілізацію до військ агресора.
Уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних "військкоматів". Поки ви не отримали повістку — ви не вважаєтеся сповіщеними.
Офіційні повістки можуть надходити також у російські мобільні додатки з надання адмінпослуг, тому спробуйте видалити ці додатки чи для певності “загубіть” свій смартфон, змініть номер телефону або тимчасово припиніть ним користуватися.
Якщо є можливість залишити територію окупованого Кримського півострова та Російської Федерації – зробіть це негайно. Виїжджайте в будь-яку країну, в яку вдасться. Обов’язково перевірте, чи на момент виїзду на вашому шляху немає блокпостів і чи не заблокований виїзд через “Кримський міст”.
Якщо виїхати не вийшло, але є змога сховатися на території РФ, зважайте на можливі ризики: на вулицях російських міст встановлені камери відеоспостереження із системою розпізнавання обличь – за можливості уникайте публічних просторів, де такі камери встановлені.
Якщо не вдалося виїхати з Криму – залиште місце прописки, тимчасово змініть місце проживання та не повідомляйте про нього нікому і ніяким способом. Не відчиняйте двері незнайомим людям.
Що робити, якщо повістку все ж вручили?
Якщо вам вручили повістку – в жодному разі не їдьте до "військкомату", звідти вас відразу відправлять на війну. Спробуйте знову “загубитися”, захворіти, зникнути.
Адмінправопорушення та штраф (від 500 до 3 000 рублів) – дуже мала ціна за, щоб не стати “гарматним м’ясом” для Росії та не померти на полі бою.
Займіться власним здоров’ям, перевірте перелік захворювань або травм, які згідно з російським законодавством дозволять вам уникнути мобілізації чи принаймні відтермінувати її. Це не стовідсоткова гарантія, і вас все одно можуть незаконно мобілізувати, однак є шанс, що ви не пройдете медкомісію. З переліком хвороб можна ознайомитися в додатку до положення про воєнно-лікарську експертизу, затверджену постановою Держдуми Росії № 565 від 4 липня 2013 р.
Якщо з вами таки вийшли на зв’язок (приїхали додому, подзвонили, перестріли на вулиці), не відмовляйтеся в розмові від виконання так званого "військового обов’язку", а обґрунтуйте причини, чому ви не можете поки приїхати у військкомат чи служити. Наприклад:
за станом здоров’я;
статус сина чи рідного брата загиблого військового;
постійний догляд за близькими з неналежним станом здоров’я;
статус опікуна чи піклувальника неповнолітніх сестер чи братів;
виховання дитини без матері, наявність двох або більше дітей;
навчання на денній формі в закладах освіти та денно-заочній формі;
педагогічні працівники освітніх організацій;
наявність дитини з інвалідністю до трьох років;
наявність дитини та вагітної дружини зі строком вагітності понад 22 тижні;
утримання чотирьох і більше дітей до 16 років тощо.
Враховуйте, що Російська Федерація – корупційна держава. Ще вищим рівень корупції є на тимчасово окупованих територіях. Тож будьте обережні, адже шахраї можуть пропонувати вам отримати довідки про “відстрочку” та вимагати хабарі, за що ви можете понести кримінальну відповідальність.
Мене таки мобілізували в Криму. Що робити далі? Як правильно здатися в полон?
Не виконуйте незаконних злочинних наказів, які можуть призвести до жертв серед цивільного населення або руйнування цивільної інфраструктури – інакше такі дії будуть кваліфіковані як міжнародні злочини без термінів давності. Де б ви у майбутньому не знаходилися, юрисдикції різних країн шукатимуть вас протягом всього вашого життя задля кримінального переслідування за скоєний злочин.
Щойно потрапите на території, підконтрольні уряду України, за першої ж безпечної нагоди здавайтеся у полон і повідомляйте, що ви громадянин України з окупованої території.
Навіть якщо у вас з собою не буде підтверджувальних документів, українська влада встановить цей факт. Україна зазначить вас "як захопленого в бою".
Здатися в полон можна таким силовим структурам: Збройним силам України, Національній гвардії України, Національній поліції України, Силам територіальної оборони, Службі безпеки України та Державній прикордонній службі України.
Представництво президента України наголошує, що здатися в полон – єдиний вихід зберегти життя, адже Україна дотримується норм міжнародного права та Женевських конвенцій.
Щоб запланувати або вже здатися в полон – телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номерами:+38 066 580 34 98; +38 093 119 29 84.
Як можна допомогти зірвати мобілізацію в Криму?
У Представництві рекомендують, якщо ви готові діяти – зривайте мобілізацію усіма можливими та неможливими шляхами, об’єднуйтеся, чиніть опір.
Повідомляйте спеціальні органи України про розташування ворожих військ, штабів, частин та їхні пересування у спеціальні боти – єВорог, КримБавовна або Stop Russian War. Адже чим швидше Україна деокупує свої території, тим менше триватиме мобілізація Росії. Чим більший опір, тим слабші окупанти. Це війна, і або вас, можливо, посадять до в’язниці, або вб’ють на полі бою – або ж ми з вами переможемо й ви будете в безпеці, йдеться у пам’ятці представництва.
З кінця лютого відомство зафіксувало щонайменше 23 військовополонених та 156 загиблих у складі військових формувань Росії з окупованого Криму – більша частина з них мала громадянство України. Справжні цифри набагато більші, адже поховання зазвичай таємні.
Якщо я добровільно пішов в російську армію, чим це мені загрожує?
Якщо ви добровільно приєднаєтеся до збройних сил РФ і візьмете участь у війні з Україною, такі дії розглядатимуть як злочин за національним законодавством України – до 15 років позбавлення волі.
Важливо! Якщо буде доведено, що людина виконувала незаконні злочинні накази військового керівництва РФ, і це призвело до жертв серед цивільного населення чи до руйнування цивільної інфраструктури – ця людина понесе кримінальну відповідальність за статтею про воєнний злочин 438 КК України. Якщо ви займаєте командну посаду, ваша відповідальність за міжнародні злочини може розглядатися у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
Микола Мирний, опубліковано у виданні Центру прав людини ZMINA
Ситуация в Северодонецке меняется каждый час, город ровняют с землей, – глава ВГА
Читайте більше новин по темі:
Распечатать