Можливий ядерний удар: як підготуватися і що мати в "тривожній валізі"
“Почнемо з того, що зберемо... Всі речі треба запакувати або в поліетиленові пакети, або тримати в оригінальній запечатаній упаковці. Це важливо!”, – зазначає Роман Павлюк із Intellias Ukraine, який спробував “зібрати свій досвід із занять по цивільній обороні, фізики, зокрема ядерної”.
Однією з базових, але простих для втілення речей є мати зі собою запечатану маску FFP2/3, а краще дві. Вона важить 10 грам, і можна “розкласти по кишенях усіх курток”.
Однак з чого складається "тривожний ядерний рюкзачок"?
1. Два комплекти зручних штанів, найкраще військових, оскільки там щільна півсинтетична тканина.
2. 5 шт. поліетиленових дощовиків
3. 5-10 пар бахіл, можна медичні.
4. Рулон сміттєвих пакетів, бажано чим потовстіших.
5. 6 шт. Респіратори FFP2, а ще краще FFP3. "Рекомендовано нашого виробництва. Кожен в окремій упаковці!"
6. Скотч, ідеально армований, по факту будь-який
7. 4 пари гумових господарських рукавиць
8. 1 шт окуляри робочі, такі як для роботи з болгаркою
9. 3 упаковки паперових салфеток
10. 2 флакони змивки для лаку для нігтів (ацетон)
11. 3 л. води у поліетиленовій тарі. Чим товстіші стінки — тим краще.
12. Компас механічний. Саме механічний, а не на телефоні.
13. Карти місцевості або куплені, або роздруковані з Інтернету. Олівець, ручка у придачу.
14. Ну і головне: лічильник Гейгера або він же детектор радіації. Його купляємо один на сім’ю. Само-собою, слід потурбуватися і про павербанк і/або батарейки для нього.
15. (Опціонально) Радіоприймач, обов’язково з КХ/СХ діапазоном. Тим не менше, ми припускаємо, що зв’язку з ЦО не буде, так як вона буде зруйнована у результаті вибуху.
Що робити одразу після оповіщення про ядерну небезпеку?
Передусім потрібно взяти всі вищеперераховані речі і перебратися у приміщення якомога глибше, щонайменше підвал. Якщо удар застав на вулиці – згодиться шпарина, яма і щось на кшталт цього.
Важливо позбутися металевих пристроїв, зокрема гаджетів, електроніки. Принаймні, тримати їх подалі від тіла. Коли удар відбувся – краще лягти на підлогу, обличчям вниз, очі затулити долонями.
Ядерний підрив може бути: наземний, повітряний, підземний, і висотний. У них різний радіус ураження та гострота впливу на організм. Якщо це навіть наземний удар, то в надійному сховку його цілком ймовірно пережити без миттєвих летальних наслідків:
“У глибокому підвалі, наприклад, на -2, -3 поверсі і далі, ядерний удар можна пережити навіть в епіцентрі, якщо підрив буде повітряний. Тому говорити, що епіцентр — це 100% смерть все ж не варто. І ховатися треба завжди, навіть якщо ви раптом знаєте, що у ваш район точно летить «ядерка».
Вибух: подальші дії
“Удар, вибух… чекаємо, коли все відшумить і стихне, тобто пройде ударна хвиля і починаємо евакуацію. Якщо вас не завалило і при вас ядерний рюкзак, тоді діємо далі по плану», – йдеться в повідомленні Павлюка, він пропонує такий алгоритм дій:
1. Одягаємо маску FFP3.
2. Одягаємо рукавиці
3. Одягаємо дощовик
4. Одягаємо окуляри і бахіли
5. Обмотуємо і ущільнюємо де можливо скотчем, ніби робимо саморобний костюм ОЗК (загальновійськовий захисний комплект – ред.)
"І пам’ятайте: спочатку одягаємо захист, а потім дозиметри і все інше.
Тепер два варіанти подій: якщо у вас є запас води-їжі, ви в надійному укритті, але не маєте дозиметра та засобів захисту, що описані вище, раджу залишатися там же наступні 12-24 години, так як ви не знаєте, де більш небезпечно — у середині чи назовні. Навіть залишаючись всередині, старайтесь захисти органи дихання тим, що є від руками — марлева пов’язка, одяг (чистий!), медична маска, шаль і так далі. Після 24 год вже виходимо і йдемо до евакуації".
Однак вона може бути доцільною не завжди. Про те, як протриматися 2 дні, яких, при кращому сценарії, вистачить, аби евакуюватися з зони тотальної небезпеки (це 4 – 5 км.) та більш детальні поради – читайте у пості.
Ситуация в Северодонецке меняется каждый час, город ровняют с землей, – глава ВГА