Іноді краще займатись енергетикою. Чи чому піар Кудрицького у ЗМІ працює проти нього?
Відразу зауважимо, що вітчизняний енергетичний сектор, принаймні його кадровий склад, є свого роду закритим клубом, де кожен кожного знає, перетинався один з одним під час просування кар’єрними ступенями. Скажімо більше, якщо ти займаєш керівну посаду в державній чи приватній енергетичній компанії, то точно знаєш, хто з колег чим живе, які процеси відбуваються в галузі, хто над якими пріоритетними завданнями працює.
Це стало особливо зрозумілим під час воєнного стану, коли всі українці згуртувалися перед єдиним потужним безпрецедентним викликом — збройною агресією Росії. Завдаючи ударів по енергетичній інфраструктурі, ворог намагається позбавити окремі міста та цілі регіони електроенергії, газу, тепла та води напередодні осінньо-зимового періоду. Президент України, уряд, усі державні центральні та місцеві органи влади працюють, щоб подолати наслідки злочинних дій кремлівського режиму, відновити та вберегти енергетичні об’єкти. І в цій відповідальній справі кожен має виконувати свою роль, на 100 і навіть більше відсотків працювати заради країни, заради перемоги, іноді забуваючи про себе.
Втім, так гадають не всі керівники від енергетики, і, як бачимо, турбує їх насамперед не країна, не енергетика, а чи вдасться їм зберегти свою посаду. Кудрицькому чомусь здається, що його хочуть звільнити, вчинити з ним так, ніби вчинили із Сергієм Макогоном, директором Оператора газотранспортної системи України.
Водночас усім відомо, що Макогона звільнила наглядову раду Магістральних газопроводів України, цілком законним способом, як того й потребують принципи корпоративного управління, за дотриманням яких ретельно спостерігають наші міжнародні партнери. А Володимир Кудрицький має поки що корпоративний конфлікт зі своєю наглядовою радою. Вона має список претензій до керівника системного оператора, сформовані за результатами аудиту НЕК «Укренерго», проведеного на початку поточного року.
Не вдаючись до подробиць цих претензій, згадаємо лише останні події в енергетичному секторі, які стосувалися НЕК «Укренерго», які змушують нас задуматися над тим, що в королівстві системного оператора не все гаразд, як це подається у регулярних прес-релізах компанії під керівництвом Кудрицького.
Свіжий приклад – 4 жовтня 2022 року НКРЕКУ на своєму засіданні оштрафувала НЕК «Укренерго» на 170 тисяч гривень. Чому це сталось? Регулятор провів перевірку НЕК "Укренерго" за скаргами ДП "Гарантований покупець".
Результати перевірки виявили, що НЕК «Укренерго» не здійснювала оплату авансових платежів за послугою гарантованого покупця за перші 10 та 20 днів розрахункового місяця у березні — червні 2022 року, визначених укладеним договором про надання послуг зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. та відповідним порядком, затвердженим регулятором. І це при тому, що кошти у необхідних обсягах «Укренерго» мали.
Тобто НЕК «Укренерго» не розраховувалася із «зеленою» генерацією. А це дуже позначається на фінансовому стані «зелених» виробників по ринку електричної енергії загалом. І це в період, коли «зелені» виробники зазнали величезних втрат у результаті бойових дій — були зруйновані, зупинені або перебувають на тимчасово окупованій території. Тим не менш, сам Володимир Кудрицький у ЗМІ часто любить розповідати , як він підтримує «зелених», що вони начебто майбутнє нашої енергетики та приклад для іноземних інвестицій.
То, може, у Укренерго немає грошей для «зелених»? Навряд чи ми знаємо, що зараз Україна активно експортує свою електроенергію до країн Європи, а НЕК заробляє від продажу пропускної спроможності на аукціонах. Крім того, нещодавно компанія подала до регулятора пропозиції щодо збільшення тарифу на передачу на наступний період, що знову ж таки збільшить її фінансові надходження.
То куди йдуть гроші Укренерго? Може, на фінансування своїх численних ІТ-проектів, чи може ще кудись? Це питання поки що залишається риторичним.
Цікаво було послухати нещодавнє інтерв’ю Кудрицького, яке він дав Оглядачеві 15 вересня 2022 року. Там він оптимістично запевнив українських споживачів у тому, що країна без проблем пройде опалювальний сезон, все буде гаразд і електромережі витримають величезне навантаження від масового включення електричних обігрівачів. "Всі бажаючі можуть включати електрообігрівачі взимку", - заявляє керівник "Укренерго".
Але ми знаємо, що це далеко від істини. Тому що окрім магістральних мереж Укренерго та мереж обленерго, які можуть і витримають таке навантаження (але ніхто це не може сказати точно), є ще й внутрішньобудинкові мережі, які у нас не в кращому стані. Це м’яко кажучи, щоби не шокувати аудиторію. Що це, якщо не піар та маніпулювання поняттями та фактами, особливо в умовах воєнного стану? І тому тут маємо справу або з природним і політичним бажанням керівника «Укренерго» заспокоїти населення, або з бажанням зняти з себе відповідальність.
За логікою Кудрицького, «Укренерго» своїми мережами готове дати більший обсяг електроенергії, але якщо споживачі не зможуть його прийняти і сидітимуть потім у темряві та холоді — він, звичайно ж, не винен. А трансформаторні підстанції? А якщо буквально згорять мережі у квартирах багатоквартирних будинків? А хто може впевнено сказати, чи витримає таке навантаження житловий фонд приватних будників, щоб це не закінчилося відключенням електроенергії?
«Тобто ми вже певний стрес-сценарій для нашої енергосистеми — у плані того, що всі користуються електрообігрівачами — проходили і не раз, і не в одному сезоні… Тому я не прогнозую якихось системних проблем із тим, що застосування електрообігрівачів як- то вплине стабільність мереж. Очікуємо, що сіті впораються», — каже Кудрицький.
По-перше, ми не проходили ще жодного опалювального сезону за умов війни. По-друге, навряд чи Укренерго веде облік електрообігрівачів. Обленерго та електропостачальники поки що не можуть порахувати бойлери, які люди собі наставили. А Володимир Кудрицький заявив, що всі користуються електрообігрівачами. Ось таке ставлення керівника «Укренерго» до споживачів під час підготовки до зими.
Таких заяв, як у його інтерв’ю, де прозвучало багато красивих та заспокійливих сентенцій, він робить останнім часом дедалі більше. Хоча кожен досвідчений енергетик бачить у них його неприкрите бажання всидіти у своєму кріслі або може й зайняти вище позицію.
Але ж ми також бачимо, що діяльність «Укренерго» у особливий період під його керівництвом далеко не бездоганна, і компанії є над чим працювати. Адже на НЕК «Укренерго» покладено одразу кілька важливих функцій на ринку електричної енергії, від постійної роботи якого залежить енергетична та національна безпека нашої країни.
То може пану Кудрицькому варто менше піаритися, використовуючи кожну зручну нагоду, припинити шукати тих, хто начебто намагається звільнити його і більше уваги приділяти своїм безпосереднім обов’язкам?
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Читайте більше новин по темі:
Распечатать