Роман Шахматенко — "темная лошадка" Мінекології, заплямована у «корупційних схемах»

Роман Шахматенко — "темная лошадка" Мінекології, заплямована у «корупційних схемах»
Роман Шахматенко — "темная лошадка" Мінекології, заплямована у «корупційних схемах»
Увага суб’єктам господарювання, які постраждали від незаконних висновків з вимогою про проходження додаткової ОВНС.

Наша редакція у квітні звертала увагу на те, що Мінекології у висновках щодо ОВНС апробує на суб’єктах господарювання нові форми «відмов» у здійсненні запланованої діяльності, які суперечать вимогам законодавства. У нашому матеріалі ми законодавчо обґрунтовували та детально роз’яснювали, чому саме такі дії з боку Мінекології є грубим порушенням Закону України «Про оцінку впливу на навколишнє середовище», та несуть у собі корупційне забарвлення .

Крім того, ми сподівалися, що Мінекології, в особі пані Тищенкової М. А. та пана Шахматенка Р. С. візьмуть це до уваги, нарешті вивчать Закон про ОВНС, проаналізують його та зупинять неправомірну практику порушень його вимог. Але цього не сталося. Замість того, щоб вивчити закон, вони, очевидно, вирішили піти іншим шляхом та організувати схему зі штучних маніпуляцій при видачі висновків щодо оцінки впливу на навколишнє середовище (які відповідно до ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» є документом дозвільного) характеру у сфері господарської діяльності), через зобов’язання суб’єкта господарювання проведення додаткової процедури ОВНС на тій же стадії проектування.

За нашими даними, суб’єктам господарювання, які розпочинали процедуру оцінки впливу на навколишнє середовище, через пов’язаних з Тищенковою М. А. осіб, передавалася інформація про необхідність укладання договору на надання послуг з комплексного супроводу процедури ОВНС (у тому числі розробки Звіту з ОВНС) з підприємствами, на які впливає Тищенкова М. А.

А саме:

ТОВ «Науково-виробниче об’єднання «Екоальянс»

ТОВ «Екоаудитор»

ТОВ «Екоексперт плюс»

TOB «ІК «ЦЕНТР ЕКОПРОЕКТ»

ТОВ «ЕКОВІН 360»

ТОВ «Центр управління відходами»

ТОВ «УКРРЕСУРСИ 2011»

Суб’єкти господарювання сподівалися, що після звільнення пані Тищенкової М. А. (нагадаємо, що за рік вона отримала 59 адміністративних протоколів, пов’язаних з корупцією, за свою діяльність у сфері ОВНС ) та приходу нової людини - Котяш Л. П. юриста за спеціальністю, тривалий час працювала в Міністерстві юстиції України, щось зміниться у цьому напрямі, але знову ні! Все продовжується, що підтверджується новими висновками з порушенням Закону, опублікованими в Єдиному реєстрі з ОВНС.

А виявляється, просто кому є продовжувати цю так звану корупційну схему. Якомусь непублічному і тихому заступнику міністра Р. Шахматенко. Відповідно до розподілу повноважень Шахматенко якраз займається напрямами ОВНС та СЕО, та формування державної політики в частині Державної екологічної інспекції. Але дивним чином міністр Абрамовський і голова ДЕІ вже у відставці, саме за вкрай корумповану діяльність цього органу, а заступник міністра, який курирує ту ж інспекцію, продовжує перебувати на посаді і, очевидно, до нього поки що немає питань?! Роман народився у Харкові, де здійснює свою діяльність Харківський коксовий завод «Новомет», уже відомий та скандальний. У свій час на це підприємство тиснула екоінспекція, саме екоінспектори зачастили з перевірками на «Новомет» і були ініціаторами судових розглядів щодо нього. Але все подалося під соусом «невдоволення місцевих мешканців». Згодом ці «невдоволені жителі» стали активними протестувальниками проплаченої акції проти вже колишнього міністра Абрамовського. Тепер стає зрозуміло, хто, найімовірніше, виступив замовником акцій протесту проплаченої громадськості проти свого шефа.

Крім того, Шахматенко є фігурантом кримінальної справи 12020000000001266 від 30.12.2020 р. за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України, які відповідають уповноваженим територіальним органам, які не вживають. раціонального використання та відтворення природних ресурсів, що призвело до заподіяння тяжких наслідків; щодо зловживання повноваженнями посадовими особами юридичних осіб приватного права всупереч інтересам таких юридичних осіб під час запланованої діяльності, що підлягає оцінці впливу на довкілля, без такої оцінки та отримання рішень про здійснення запланованої діяльності, чим завдали і завдають істотної шкоди охоронюваним правам, свободам, державним та громадським інтересам, що спричинило тяжкі наслідки; про порушення посадовими особами Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів, відповідних уповноважених територіальних органів та суб’єктів господарювання порядку здійснення оцінки впливу на навколишнє середовище, правил екологічної безпеки при проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції, введенні в експлуатацію, експлуатації та ліквідації підприємств, споруд, пересувних засобів та інших об’єктів, що спричинило тяжкі наслідки із правовою кваліфікацією, кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 1 КК України.

Ця справа прямо підтверджує, що Роман курирував, м’яко кажучи, недобросовісну діяльність своєї підлеглої Тищенкової, про діяльність якої ми вже неодноразово писали у попередніх розслідуваннях. Але варто зазначити, що у публічній площині про нашого героя жодного слова, а скрізь фігурує лише Абрамовський та пані Тищенкова.

А тим часом тихий заступник міністра займався звичайним «рішаловом» з ОВНС.

Підтвердженням цих корупційних схем стало те, що 21 жовтня в Єдиному державному реєстрі судових справ було оприлюднено ухвалу Верховного суду у справі Акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат (позивач) проти Мінекології (відповідач).

Довідка:

У грудні 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України, в якому позивач просив про визнання протиправним та скасування виданого Міністерством захисту навколишнього середовища та природних ресурсів на навколишню середу запланованої діяльності «Реконструкція кар’єру у зв’язку з його поглибленням з метою підтримки потужності комбінату на період з 2021 по 2030 рік» від 27.10.2020 р. №21/01-20191034617/1, реєстраційний номер справи про оцінку впливу - 20191034617, опублікованого в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на навколишнє середовище 30.10.2020 р. в частині:

пункту 7 висновку щодо оцінки впливу на довкілля запланованої діяльності «Реконструкція кар’єру у зв’язку з його поглибленням з метою підтримки потужності комбінату на період з 2021 по 2030 рік»;

встановлення у будь-якій формі, прямо чи опосередковано, Акціонерному товариству «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» обов’язки провести додаткову оцінку впливу на довкілля до початку запланованої діяльності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.10.2020 р. Міністерством захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України було опубліковано Звіт про громадське обговорення планованої діяльності від 27.10.2020 р. №1/01-20191034617/2 та Висновок щодо оцінки впливу на Реконструкція зв’язку з його поглибленням з метою підтримки потужності комбінату на період з 2021 по 2030 рік» від 27.10.2020 р. № 21/01-20191034617/1.

У зазначеному висновку Міністерство захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України, зокрема, вказало про допустимість здійснення запланованої діяльності з урахуванням наведеного нижче, а саме: визначення її допустимої після додаткової оцінки впливу на навколишнє середовище; за результатами аналізу звіту з оцінки впливу на довкілля було встановлено неможливість оцінити вплив від реконструкції кар’єру, у зв’язку з його поглибленням для підтримки потужності комбінату на період з 2021 по 2030 рік, а саме на: атмосферне повітря, геологічне середовище, водне середовище, заповідні об’єкти, клімат та мікроклімат, соціальне та техногенне середовища. Екологічні умови будуть встановлені за результатами додаткової оцінки впливу на довкілля.

Акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат», не погоджуючись із зазначеним висновком щодо встановлення умов щодо додаткової оцінки впливу на навколишнє середовище, та зазначаючи, що Міністерством захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України при покладенні обов’язку на позивача проведення додаткової оцінки впливу на навколишнє середовище середовище запланованої діяльності, порушено норми Закону України «Про оцінку впливу на навколишнє середовище» , Закону України «Про дозвільну систему у господарській діяльності» , і, відповідно, зазначений висновок є протиправним та підлягає скасуванню у відповідній частині, звернулося до суду із зазначеним позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 р. позов було задоволено.

Але ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 р. рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 р. скасовано. У задоволенні відмовлено.

20.10.2021 р. Верховний суд України ухвалив:

касаційну скаргу Акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» задовольнити;

ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 р. скасувати, а рішення Дніпровського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 р. залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Отже, наші застереження щодо неправомірності діяльності чиновників Мінекології та оцінка нових форм «відмов», оприлюднених у матеріалі GreenPost від 1 квітня 2021 року, підтверджені рішенням Верховного Суду України . Жаль, що для цього знадобилося півроку і численні збитки суб’єктів господарювання.

Усі суб’єкти господарювання, які отримали такі висновки, можуть звернутися до наших юристів та журналістів, які готові надати підтримку у супроводі справ до суду для відстоювання законних прав за ел. адресою   Михайло Іваненко

Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області