Розслідування: як Росія здійснює постачання сировини до США в обхід санкцій

Розслідування: як Росія здійснює постачання сировини до США в обхід санкцій
Розслідування: як Росія здійснює постачання сировини до США в обхід санкцій
3 березня 2022 року, невдовзі після початку повномасштабної війни в Україні, до Кольської затоки увійшов гонконгський танкер Beijing Spirit. Судно класу Suezmax три доби провело, пристикувавшись до іншого танкера - "Кола", який виконує роль плавучого сховища.

З «Коли» у Beijing Spirit завантажили 81 тисячу тонн нафти. Якщо судити з митних декларацій, які є у розпорядженні «Досьє», танкер мав доставити нафту в рамках дев’яти угод на $60 млн, укладених компанією ЛУКОЙЛ та її дочірньою структурою — трейдером Litasco. Кінцевий покупець невідомий, але в даних ФМС зазначено країну призначення — США. А з інформації сервісу MarineTraffic випливає, що Beijing Spirit мав розвантажитися в порту Філадельфії.

До Сполучених Штатів корабель не дістався. 8 березня президент Джо Байден заборонив імпорт до Америки російської нафти та нафтопродуктів, зрідженого природного газу та вугілля. Хоча на завершення поставок за вже укладеними контрактами відводилося 45 днів, Beijing Spirit різко змінив курс і 18 березня, невдовзі після виходу з Ла-Маншу, вирушив до Італії. 1 квітня судно прибуло до сицилійського порту Санта-Панаджія, де розташовується нафтопереробний завод ISAB ЛУКОЙЛу.

Цей завод став одним із ключових підприємств для обходу американських санкцій. Російська нафта продовжує поставлятися до США, з’ясували   Центрі «Досьє» спільно з The Wall Street Journal .

Італійська схема

Прийняті США обмеження припускають , що у країну не можна поставляти товари російського походження, якщо вони були «суттєво перетворені на товар іноземного виробництва». Нафтотрейдери користуються цією лакуною у законодавстві: так, російську нафту закуповує Індія, переробляє на своїх НПЗ, після чого індійські нафтопродукти потрапляють до Сполучених Штатів. Але дані Федеральної митної служби Росії, які отримав «Досьє», дозволяють припустити, що нафта може надходити з Росії до США і переробки.

Дані ФМС охоплюють період із 1 січня по 28 серпня 2022 року включно. Усього йдеться про 5390 постачання сирої нафти (код товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності — 2709009009). Кожне постачання описано в декларації за 90 параметрами, у тому числі зазначений постачальник, покупець, товарна марка, країни виробництва та постачання, вага та вартість. «Досьє» підтвердив справжність даних, зіставивши інформацію ФМС із відомостями з кількох десятків коносаментів — документів, що засвідчують укладання договору при міжнародних морських перевезеннях. Коносаменти були отримані від капітанів нафтотанкерів.

З митних декларацій випливає, що з початку війни в Україні Росія в рамках 52 угод поставила в США майже 1 578,5 тисячі тонн сирої нафти на загальну суму $980 млн. Виробники — ЛУКОЙЛ та «Газпром нафта», трейдери — Litasco та ExxonMobil відповідно. У матеріалах ФМС зазначено, що країна призначення цієї нафти — саме Сполучені Штати Америки.

 qqeiuhixdidquzrz

Топ-10 найбільших російських компаній, які експортують нафту після початку війни в Україні. Джерело: дані ФМС

ЛУКОЙЛ постачає варандійську суміш. Цю нафту добувають у Тімано-Печорській нафтогазоносній провінції, а відвантажують на кораблі у селищі Варандей на березі Баренцевого моря. Близько до берега суду підійти не можуть через мілководдя, тому завантаження проводять прямо в морі за допомогою стаціонарного кригостійкого причалу, який з’єднаний з береговою частиною терміналу двома нитками нафтопроводу.

Стаціонарний морський льодостійкий відвантажувальний причал "Варандей" та нафтотанкер "Капітан Готський". Джерело: wikimapia.org

Дані сервісу MarineTraffic і реєстру російських судів показують, що до причалу, окрім криголамів і буксирів, що чергують неподалік, постійно підходять лише три судна — нафтотанкери «Тимофей Гуженко», «Капітан Готський» і «Василь Дінков», які належать структурі «Совкомфлоту». Після цього кораблі прямують у бік Мурманська і кидають якорі у Кольській затоці навпроти Північноморська. Там постійно стоїть інший танкер — плавуче нафтосховище «Кола». Як випливає із корабельних документів, які є у розпорядженні «Досьє», саме на «Колу» перевантажується варандійська нафта.

Перевалка нафти та нафтопродуктів не через термінал, а з танкера на танкер – рутинна процедура. З одного боку, її використовують, якщо немає стаціонарного терміналу, якщо інфраструктура перевантажена або якщо доставка здійснюється морем, а не залізницею або через трубопровід. З іншого боку, перевалка між двома суднами, особливо якщо вона відбувається у відкритому морі далеко від берега, де складніше відстежити розташування кораблів, дозволяє приховати походження нафти. Такого способу вдаються, коли потрібно продати продукцію з країн, які перебувають під санкціями .

Танкери «Кола» та «Капітан Готський» у Кольській затоці. Джерело: fleetphoto.ru / Alex_Y

З «Коли» нафту перевантажують на інші танкери. Після початку війни це були судна Delta Tolmi, Delta Hellas, George S., Euro, Tahiti, Pserimos, Mikela P., Tahoe Spirit та Beijing Spirit, випливає з інформації MarineTraffic. З вересня 2021 року вони доставляли продукцію з Кольської затоки на Мальту, Роттердам, Гавр, Фоулі (Великобританія), Санта-Панаджію та Філадельфію. Після початку війни та набрання чинності американськими санкціями єдиним пунктом призначення для цих судів є завод ISAB ЛУКОЙЛу в Італії.

ISAB - один із найбільших нафтопереробних заводів в Італії. На його частку припадає п’ята частина нафтопродуктів, що виробляються в країні. На підприємстві працює близько тисячі осіб, а з урахуванням компаній-підрядників приблизно десять тисяч осіб на Сицилії залежить від діяльності НПЗ. ЛУКОЙЛ не потрапив під санкції, але з початку війни міжнародні банки відмовилися надавати заводу кредити, і тепер ISAB закуповує тільки російську та казахську нафту. влада допускала націоналізацію підприємства або його продаж .

За схожою схемою транспортують нафту "Газпром нафти". Сировина надходить до Приморська, а звідти на танкерах — у кілька європейських портів, де розташовуються нафтопереробні заводи ExxonMobil (трейдер вказаний як покупець сировини в митних документах), а також Санта-Панаджія — на завод ISAB.

На підприємстві ISAB сировину переробляють у нафтопродукти і потім постачають у США, випливає з коносаментів, які є у розпорядженні «Досьє». Джерело «Досьє», яке працює у великому нафтотрейдері, стверджує, що останнім часом американська влада особливо ретельно перевіряє танкери, які приходять до США із Санта-Панаджії.

Чиновники підозрюють, що ЛУКОЙЛ може додавати російську нафту до нафти, видобутої в інших країнах, і, приховавши таким чином походження сировини, постачати суміш до Сполучених Штатів. Така схема може пояснювати, чому в митних документах зазначено, що країна призначення для російської сировини — не Італія чи інша країна ЄС, де є заводи, а Сполучені Штати.

Військові поставки

Експорт вуглеводнів критично важливий для Росії: нафтогазові доходи становлять 44,4% бюджету (у 2019–2021 роках цей показник був нижчим за 40%). Зі статистики ФМС, з якою ознайомився центр «Досьє», випливає, що з 24 лютого по 31 серпня Росія продала газ на $130,7 млрд (з урахуванням зрідженого природного газу), сиру нафту — на $106,4 млрд, нафтопродукти — на $57 ,5 млрд.

Основний напрямок постачання - Європа. За підрахунками незалежної міжнародної організації CREA (Центр дослідження енергії та чистого повітря), з початку бойових дій країни ЄС заплатили Росії за вуглеводні понад 100 млрд євро. Але санкції Європейського Союзу припускають, що з 5 грудня імпорт російської нафти морем у країни ЄС буде повністю заборонено, з 5 лютого 2023 року аналогічна заборона набуде чинності і для нафтопродуктів. Морські постачання — основний канал транспортування сировини, тому внаслідок введених обмежень ЄС відмовиться від 90% російської нафти.

Обмеження Європейського Союзу та США змусили Москву з початку війни шукати нові ринки. Головна альтернатива — Китай та Індія, які різко наростили закупівлю сировини. В умовах санкційних ризиків та підвищеної пропозиції покупці вимагають значних знижок. Так, Росія, за даними Bloomberg, запропонувала кільком країнам закріпити у довгострокових контрактах дисконт у 30%.

Країни, які купували російську нафту після початку війни. Джерело: дані ФМС.

У торгівлі російською нафтою є важлива особливість: нерідко трейдер, який купує сировину у виробників і продає його потім кінцевого покупця, пов’язаний із власниками нафтової компанії. Цю схему ще у 2004 році описував Forbes: «Експортна продукція недорого купується офшорною компанією, а потім перепродується за ринковою ціною реальним покупцям. Різниця осідає в офшорі. Власники офшорів зазвичай тісно пов’язані із власниками самих компаній-виробників».

Але ключові постаті у російській нафтовій сфері — голова «Роснефти» Ігор Сєчін та засновник одного з найбільших світових нафтотрейдерів Gunvor Геннадій Тимченко. Обидва друзі Володимира Путіна перебувають під міжнародними санкціями. Інші нафтовики також або у чорних списках ЄС та США, або під пильним наглядом. Тому російською нафтою найчастіше торгують або великі світові трейдери, які не бояться санкцій, або невеликі компанії, які зареєстровані у закритих юрисдикціях.

Топ-30 найбільших покупців російської нафти початку війни. Джерело: дані ФМС

Найбільша з таких фірм - Concept Oil Services, яку Forbes називав "темною конячкою" серед покупців російської нафти (в одну групу з Concept Oil Services входить естонська компанія OÜ Centrobalt). З початку війни компанія експортувала сировини майже на $3,2 млрд. Concept Oil Services не пов’язана з великими гравцями і торгує продукцією невеликих виробників — Іркутської нафтової компанії Миколи Бубнова та Дуліми Олексія Хотіна .

Історія організації відома з рішення Високого суду Англії та Уельсу 2013 року. У матеріалах зазначено, що основний бенецифіар — уродженець Латвії Михайло Зелігман (у виписках із різних реєстрів юросіб він іноді фігурує як Михайло Зелігманс). Він народився в 1976 році, добре розмовляє російською, навчався у Великій Британії, зараз живе в Монако. Зелігман створив компанію в 2003 році для «закупівлі та транспортування сирої нафти та нафтопродуктів Європою, Росією та країнами СНД». На сайті іншої компанії Зелігмана стверджується , що виторг Concept Oil Services перевищує $5 млрд (без уточнень, за який саме період).

Зелігман має непогані зв’язки: суд називав серед його партнерів ЛУКОЙЛ і ТНК-ВР (з останньою компанією Зелігман вів переговори в 2008 році; через п’ять років ТНК-ВР перейшла під контроль «Роснафти»). Зелігман також заснував у Латвії фонд Uniting History, серед жертводавців якого олігарх Роман Абрамович та співвласник «Альфа-Груп» Петро Авен.

Ймовірно, ще один власник Concept Oil Services – Олексій Шаронов. У кіпрській звітності материнської компанії Concept Oil Services його фірма вказана як пов’язана сторона. Шаронов народився у 1967 році, у 2009-2013 роках працював у дочірній структурі ТНК-ВР, а також володіє часткою у космічній компанії «Коглядас», яка займалася за підтримки Міноборони та Роскосмосу запусками космічних апаратів на орбіту з використанням ракет «Дніпро» ракет РС-20 (Сатана).

Решта трейдерів, які несподівано наростили закупівлі російської нафти, пов’язані з двома країнами — Швейцарією та Об’єднаними Арабськими Еміратами. Серед швейцарських компаній найпомітніша — Paramount Energy & Commodities (у неї є підрозділ ОАЕ). Загальний обсяг операцій із початку війни з російською сировиною — $657,7 млн. Організацією керують трейдери Нільс Троост та Моріс Тейлор, знайомі Геннадія Тимченко. Російський бізнесмен приймав підприємців на своїй віллі в Женеві, поки не втратив доступ до неї через санкції, а з Тейлором він ще й грав у теніс.

Тимченко — один із ключових гравців на ринку торгівлі російською нафтою та нафтопродуктами. Він зайнявся експортом ще в 1990-і роки, його компанія «Кінекс» стала основним партнером «Сургутнафтогазу». Тоді ж у Тимченка склалися добрі стосунки з Путіним, випливає з матеріалів Лондонського суду. На початку 2000-х Тимченко, посварившись із партнерами по «Кінексу», заснував нафтотрейдер Gunvor, а його партнером став друг дитинства Володимира Путіна Петро Колбін (у капіталі Gunvor йому належали 10%).

З ім’ям Геннадія Тимченка пов’язаний і сінгапурський трейдер Concord Energy (загальний обсяг угод - $639,5 млн). Компанія належить колишньому топ-менеджеру Gunvor Жюльєну Ла Шону . У нафтотрейдері він працював до 2014 року, коли компанію через санкції залишив Тимченко. Concord Energy торгує переважно нафтою «Сургутнафтогазу», міноритарним власником якого — Геннадій Тимченко.

Хто ще із швейцарських трейдерів закуповував російську нафту після початку війни:

Amur Trading (загальний обсяг угод - $1,55 млрд) - дочірня структура одного з найбільших світових трейдерів Vitol (AmurTrading управляють топ-менеджери з Vitol, випливає з даних реєстру юросіб Швейцарії). Vitol у квітні пообіцяв до кінця року припинити закуповувати російську сировину. Обсяги поставок компанії справді падають: з початку війни Vitol перевіз нафти на $571,2 млн. Але Amur Trading лише збільшує закупівлі.

CB Entreprises (загальний обсяг угод - $1,3 млрд) - швейцарська компанія, що належить однойменній сінгапурській фірмі, а та - організації з Гонконгу NordAxis. Ця компанія викупила частку трейдера Trafigura у проекті таймиру «Схід Ойл». Власники Nord Axis невідомі, частка записана на номінальну юрособу. Але, ймовірно, серед власників є турецький бізнес: один із директорів юрособи Гонконгу — Адалат Казимлі, директор міжнародної торгівлі металургійної групи Erdemir. Інший директор - Мурат Сайин, засновник юрфірми Sayin Law & Consulting, який раніше працював директором з правових питань SOCAR у Туреччині.

Energopole (загальний обсяг угод - $720,5 млн) - швейцарська структура "Роснефти", нещодавно перереєстрована на дубайську Fossil Trading.

Euronova Energies (загальний обсяг угод - $173,7 млн) - партнер російських "Газпром нафти" та "Зарубіжнафти" , постачає російське паливо в Придністров’я. Група компаній належить бізнесменові Стефану Йовановичу. Він народився в Сербії, отримав громадянство Франції та живе в Об’єднаних Арабських Еміратах. Крім того, він є партнером Душком Перовичем. Перович - чоловік ведучої «Першого каналу» Катерини Андрєєвої та голова представництва Республіки Сербської у Росії.

З 89 компаній, які купували російську нафту після початку війни, 15 зареєстровані в Об’єднаних Арабських Еміратах або мають дочірні структури. Реєстр юрособ ОАЕ надає мінімум інформації про організації, тому визначити бенефіціара найчастіше неможливо. Але для кількох трейдерів є опосередкований доказ, з ким вони пов’язані: ці фірми купують сировину виключно в однієї нафтової компанії.

Покупці російської нафти з ОАЕ та його постачальники. Джерело: дані ФМС

В Азії у Росії два партнери серед невеликих і майже не відомих на ринку компаній:

Coral Energy (загальний обсяг угод - $678,5 млн) - арабсько-сингапурська група, яка через дубайську Vetus Investments належить уродженцю Азербайджану Тахіру Гараєву. Гараєв народився 1980 року в Нижегородській області, навчався в Оксфорді та був партнером засновника нафтосервісної компанії Ru-Energ Group Азада Бабаєва.

Китайська Sunrise X Trading (зареєстрована в Гонконгу та Шанхаї; власник гонконгської структури — Сюй Дун) набуває нафти лише у «Роснафти», загальний обсяг постачання — $665,3 млн.

Після початку війни експорт нафти, який і раніше був вкрай чутливим питанням, тепер координується лише на найвищому рівні, каже співрозмовник «Досьє», близький до керівництва однієї з російських нафтових компаній. Трейдерів вибирають вкрай обачно або з-поміж великих компаній, з якими налагоджені хороші зв’язки, або серед непримітних фірм з непрозорою структурою володіння. Зв’язок останніх із такими гравцями, як Геннадій Тимченко чи «Роснефть», невипадковий, зазначає джерело.

Ілля Різдвяний, опубліковано у виданні Центр «Досьє»

Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області