Олександр Яцина, який обдурив пацієнта на 400 тисяч, продовжує працювати в Інституті раку
У відповідь в.о. директора Національного інституту раку заявив, що це все шантаж та помста людей, чиї схеми він поламав в Інституті. За словами Яцини, він розкрив схему крадіжок на держзакупівлях, яка коштувала державі понад 20 мільйонів гривень і подав заяву до прокуратури на відкриття кримінальної справи за цими фактами. І у відповідь на його принципову позицію, мовляв, і з’явилися звинувачення у шахрайстві.
Щодо «принципової» позиції Олександра Яцини сумніви з’явилися відразу після його заяви. По-перше, питання викликало його призначення на посаду – цю процедуру було здійснено всупереч вимогам закону поза конкурсом. Такий відступ від правил пояснили пандемією коронавірусу, проте питань це не зняло.
Але куди більш вагомі сумніви в принциповості породили дії Олександра Яцини на посаді керівника Інституту. Відразу після звинувачень попереднього керівника у створенні масштабної схеми з крадіжки грошей, що виділяються з бюджету на діяльність Інституту раку, сам Яцина вчинив аналогічне діяння.
Вже за керівництва Яцини, у жовтні 2020 року, Інститут закупив нітрилові рукавички для огляду на суму майже в 2 мільйони гривень за ціною втричі вищою за ринкову. Отже, вся «принциповість» полягала, як і все в нашій країні, не у боротьбі з корупцією та крадіжкою, а у боротьбі з корупціонерами та злодіями. Щоб зрештою сісти на їхнє місце і замкнути потоки на себе. Нічого нового.
Ми згадали про цей епізод не заради червоного слівця. Тому що на цьому тлі дещо в іншому світлі виглядають заяви Яцини про те, що, мовляв, кримінальну справу за фактом обману пацієнта було сфабриковано недоброзичливцями на помсту за «принциповість». У принципі, в словах Олександра Яцини може бути частка правди – йому справді вирішили помститися за те, що посунув від потоків. Але аж ніяк не за «принциповість».
Втім, судіть самі. У травні 2020 року на картку Олександру Яцину підприємець Євген Ячменєв переказав 400 тисяч гривень. Він запевняє, що це оплата ліків для хіміотерапії, яких в Україні немає, і які обіцяв дістати за кордоном Яцина. А сам Яцина каже, що ні Ячменєв, ні його родичі ніколи не були пацієнтами Інституту раку. А переведені 400 тисяч – це повернення боргу від заступника директора Інституту Дмитра Нікітіна. Ячменєв - давній знайомий і партнер Нікітіна. Фірми, з якими пов’язаний Ячменєв, вигравали тендери в Інституті раку. А їх засновником колись значився Нікітін.
Версія Яцини звучить явно непереконливо, хоч такий варіант можливий. Проте відразу виникає інше питання – звідки у простого лікаря стільки грошей, що він може позичити майже півмільйона гривень сторонній людині? І чомусь ця людина віддає гроші не сама, а просить перевести їх кількома траншами третьої людини. Історія явно безглузда.
Правоохоронці також порахували, що версія Яцини не тримається купи і відкрили кримінальне провадження №12020100030002689 за статтею 190 КК України «Шахрайство», а в ході проведення досудового розслідування було встановлено, що 28.12.2019 року потерпілий Ячменов який мав придбати Яцина Олександр Іванович, переказав на картку останнього кошти у сумі 400 000 грн., проте ліки не отримав, а Яцина О. І. шахрайським шляхом заволодів зазначеними коштами.
Що відбувається із кримінальною справою зараз – встановити не вдалося, оскільки відповідні реєстри закриті. Як повідомляють джерела у Деснянському райвідділі, який займався досудовим слідством, справу поклали на полицю – у Яцини знайшлися механізми впливу на правоохоронців.
Однак версія Яцини про "віддачу боргу" викликає явні сумніви. Як сказав один із слідчих у справі, це вже навіть не смішно: «варто взяти когось на хабарі чи шахрайстві, вони починають відразу ж говорити про те, що це просто мені повернули борг». Хоча б вигадали вже щось нове». Але, як відомо, у нашій країні існує презумпція невинності. Особливо вона працює, якщо є можливість її підкріпити натиском зверху.
Отже, справа про обман пацієнта на 400 000 гривень нікуди не рухається. Натомість рухається Національний інститут раку – до своєї ліквідації. Станом на 04.12.2022 року Інститут перебуває на стадії припинення:
Чи причетний до цього процесу Олександр Яцина – невідомо. Тому що він уже не очолює Інститут раку, а обіймає в ньому посаду заступника директора:
У розрізі роботи на керівній посаді в такій серйозній установі, як Національний інститут раку, викликає здивування питання, як його колишній керівник, а нині заступник директора Олександр Яцина встигає поєднувати цю роботу з роботою в приватній клініці.
Ні, законом це не заборонено. Але завжди викликає подив – як можна поєднувати операції у приватній клініці та керівництво у державній установі? Чисто за часом? Однак Яцин, як і багатьом нашим лікарям, це явно вдається.
Втім, і цей секрет простий, як п’ять копійок. Згадайте, що вам рекомендують у державних лікарнях лікарі, які там працюють. Правильно – прийти на прийом до них, але в клініку приватну. Від шахрайства, в якому звинуватив Яцину пацієнт, це, звісно, далеко. Але як людину і лікаря це дуже промовисто Олександра Яцину характеризує.
Щодо кримінальної справи, то, повторимося, її подальша доля нам невідома. Але, зважаючи на те, як призначали Олександра Яцину на посаду керівника Національного інституту раку, покровителі у нього перебувають на самому верху МОЗ. Тож перспективи справи досить зрозумілі. Як і перспективи самого Олександра Івановича – у нашій країні подібні речі є найкращою рекомендацією для чиновника. Як розпізнавальний знак «свій-чужий».
Що робити хворим у цій ситуації? Молитися та сподіватися на диво – за даними МОЗ, у нашій країні налічується близько мільйона онкопацієнтів, а щороку фіксують понад 140 тисяч нових випадків. Скільки з них потрапляють до рук Олександрів Яцин та подібних до них – не знає ніхто.
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Распечатать