Європейські компанії продають боєприпаси для України за завищеними цінами
Факт непомірних накруток за ціною боєприпасів – доведений. Про це пише epravda, посилаючись на публікації у кількох авторитетних виданнях: українській англомовній The Kyiv Independent, естонській Eesti Ekspress, німецькій Die Welt, та двох голландських - Lighthouse Reports та The Investigative Desk. Співробітники цих видань вели спільне журналістське розслідування та опублікували його результати.
Як стало відомо, у березні 2022 року естонська компанія Bristol Trust OÜ отримала 2 мільйони євро або 30% вартості угоди, пов’язаної з поставкою 12,5 тис. гранат для РПГ-7, що призначалися для постачання в Україну. Все б нічого, якби Bristol Trust OÜ не була звичайним посередником, який зірвав за своє посередництво дуже непоганий куш.
Як з’ясувалося, така комісія в 3-6 разів вища за вартість аналогічних послуг на європейському ринку зброї. При цьому компанії, які активно займаються посередництвом під час постачання зброї в Україну, цього не афішують. Однак у розмовах off the record (не для запису) вони не заперечують, що з початком війни в Україні, користуючись моментом, підняли ціни на свої послуги у 2-4 рази.
Далі розкрилося ще більше. Виявляється, естонська компанія – не єдиний посередник, який "намалювався" між виробником гранат та їх кінцевим користувачем (українськими військовими). У процесі постачання цих боєприпасів було створено цілий міжнародний ланцюжок посередників. Очевидно, на кожному з цих етапів кожен із них мав свій "навар".
Першою отримала замовлення на постачання гранат голландська брокерська фірма ARLE BV. Вона переадресувала замовлення естонської Bristol Trust. А та, у свою чергу, звернулася до чеської компанії Excalibur International.
Саме чеська компанія є виробником замовлених боєприпасів. А тепер – увага: чехи продали естонцям замовлену партію гранат за 4,8 млн. євро, а естонці перепродали їх голландцям вже за 6,8 млн. євро. Не виключено, що безпосередньому замовнику ця покупка коштувала ще дорожче.
Щоправда, після того, як схема розкрилася, замовника знайти не можуть.
Укроборонпром поспішив відхреститися від цього замовлення. У нашому військовому відомстві кажуть, що працюють із чеською компанією безпосередньо, і ніколи через ARLE BV нічого не купували. Власник ARLE BV у свою чергу каже, що отримав замовлення на постачання гранат від Міноборони Нідерландів. Проте Міноборони Нідерландів також відхрестилося від цієї угоди.
Читайте більше новин по темі:
Распечатать