На дружин та матерів загиблих і зниклих захисників України влаштували цинічне "полювання"
"Бізнес" на війні
Запеклі бої за Соледар та Бахмут призвели не лише до великих втрат серед російських окупантів – на жаль, гинуть та потрапляють у полон також наші воїни. І якщо для їхніх родичів це величезне горе, то для аферистів просто знахідка. Вони ретельно моніторять соціальні мережі у пошуках постів із фото та повними даними зниклих чи загиблих українських військовослужбовців.
Буває, що під час бою чи обстрілу немає можливості забрати тіло воїна – насамперед треба рятувати поранених. А якщо окупанти зайняли ту територію, то можна розраховувати одержати тіло лише під час обміну – на це може піти місяць, а то й більше. І злочинці це чудово розуміють.
Як розповіли в одній із бригад ЗСУ, відразу кілька сімей зниклих безвісти військовослужбовців зіткнулися зі спробами аферистів "розвести" їх на гроші.
"Злочинці під виглядом волонтера, місцевого жителя або якоїсь "офіційної особи" пов’язувалися з мамою або дружиною військового – безпосередньо з жінками, оскільки зазвичай саме вони розміщують у соцмережах інформацію про розшук близької людини. Судячи з усього, перед цим злочинці зібрали максимум інформації про зниклого воїна, його товаришів по службі, а також де саме воював його підрозділ, і тоді вже пропонували за гроші "вирішити питання", - пояснили військові.
Іноді родичам воїнів, що зникли безвісти, говорили, що ті живі і перебувають у полоні, іноді заявляли, що знають, де знаходиться тіло і можуть допомогти повернути. Одна родина перевела їм 5 тис. доларів (всі заощадження): після цього аферисти зникли.
Зі спробою шахраїв заробити на людському горі зіткнулася і родина військовослужбовця з Хмельницького. 39-річний Олег М. зник під Соледаром одразу після Нового року.
"У бригаді сказали, що мій брат загинув у бою, але тіло забрати не вдалося. Я не хотіла вірити в найстрашніше, до того ж у військкоматі видали довідку, що Олег зник безвісти. Я божеволіла, розкидала пости по всіх групах". і каналам... А потім зі мною зв’язалася людина, яка стверджувала, що мій брат у полоні і можна передати йому посилку, але за гроші... Знаєте, на той момент я була готова на все і, напевно, заплатила б, але буквально через годину після цього зі мною зв’язалися з поліції та сказали, що треба впізнати тіло по фото. Це виявився точно мій брат", – поділилася Ірина.
Тіло військовослужбовця разом з іншими полеглими воїнами справді вдалося повернути – звичайно ж, офіційним шляхом. Передача тіл відбулася відповідно до норм Женевської конвенції та дотримання міжнародного гуманітарного права.
Як зупинити злочинців
Про спроби аферистів нажитися не з чуток знають і в Офісі уповноваженого за зниклими безвісти і попереджають: жодних коштів за повернення тіл або обмін полоненими держава з сімей не бере.
"Поверненням тіл та обмінами військовополонених займаються відповідні державні структури. Аферисти, які прикриваються волонтерською діяльністю та вимагають гроші за обмін або передачу тіл, мають бути покарані відповідно до чинного законодавства!" – каже уповноважений зниклим безвісти Олег Котенко .
Офіс закликає ні в якому разі не перераховувати гроші аферистам, що наживаються на чужому горі. А якщо хтось пропонує родичам воїна повернути його за "винагороду", то треба терміново звернутися до правоохоронних органів – іншого шляху зупинити злочинців просто нема.
У поліції рекомендують родичам воїнів також не залишати в мережі зайвої інформації і про себе, і про близьку людину. "Злочинці сиплють подробицями, деталями і в такий спосіб можуть увійти в довіру. Дуже важливо не дати їм можливості дізнатися більше, ніж потрібно", – поділився оперативник.
За його словами, не варто публікувати свій номер телефону. Хоча злочинці зараз частіше зв’язуються через інтернет, але під час відключень електрики почали частіше дзвонити по мобільному зв’язку. Причому, переважно вночі, коли мама чи дружина воїна сонні і їм важко зібратися з думками.
Тому важливо не дати себе зробити жертвою психологічного терору. Але найголовніше, що потрібно знати – жодного "обміну" за гроші не відбулося.
ЗМІ: Викрито головного адміна скандального телеграм-каналу «Джокер», який пов’язують із Корбаном
Распечатать